Zamknij

Lepiej oświetlone, szybciej reagujące - powstaną nowe przejścia dla pieszych w Warszawie

Redakcja
08.03.2017 15:41
Warszawa
fot. Twitter/Romek Kłosowski

Nowe światła LED-owe, lampy także w nawierzchni i czujniki ruchu, które będą sterować sygnalizatorami. Warszawa chce postawić kilkanaście takich przejść dla pieszych.

Rozbudowane, tzw. aktywne, przejścia dla pieszych mają się pojawić przy 17 skrzyżowaniach. Będą wyposażone w LED-owe oświetlenie - także w nawierzchni, przystosowanej do nagłego hamowania - oraz czujniki ruchu pieszych, które będą wpływać na zmianę świateł dla kierowców.

- Chcemy poprawić bezpieczeństwo mieszkańców - mówi Łukasz Puchalski z Zarządu Dróg Miejskich. I tłumaczy działanie nowego systemu oświetleniowego: - Światło są zamontowane w nawierzchni jezdni i nad znakami przejścia dla pieszych. W momencie, gdy przechodzień zbliża się do przejścia, światła zaczynają migać, jest to widoczna informacja dla kierowców, a pieszego wyłapuje fotokomórka. 

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Pierwsze takie przejście pilotażowo zamontowano w zeszłym roku, na ulicy Kondratowicza, na Bródnie. Pozostałe mają powstać do połowy października. 

Warto przypomnieć optymistyczne statystyki - na ulicach stolicy piesi są bowiem coraz bardziej bezpieczni. W porównaniu do 1990 roku - w poprzednim roku liczba wypadków spadła o 64 procent. Ofiar śmiertelnych było z kolei 5 razy mniej.

RadioZET.pl/RoKl/MP