Zamknij

Billboardy z cytatami z Kaczyńskich zawisły w Warszawie. Różnili się ws. KRS

Redakcja
23.03.2017 10:27
Kaczyńscy
fot. East News

Billboardy z cytatami z wypowiedzi Lecha i Jarosława Kaczyńskich nt. Krajowej Rady Sądownictwa zawisły w Warszawie z inicjatywy Fundacji Akcja Demokracja. To element protestu przeciw - jak określają to organizatorzy - "próbom przejęcia kontroli nad sądami przez polityków". Cytaty, które umieszczono na billboardach, pokazywać mają, iż bracia Kaczyńscy różnili się w ocenie roli ustrojowej KRS.

Na pierwszym z billboardów widnieją wypisane na białym tle słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego z jego listu napisanego z okazji dwudziestolecia Krajowej Rady Sądownictwa w 2010 r.: "Popierany przeze mnie podczas obrad Okrągłego Stołu postulat utworzenia Krajowej Rady Sądownictwa stanowił ważny krok na drodze do uczynienia z Polski demokratycznego państwa prawa".

Na drugim, umieszczonym poniżej, wydrukowano - na czarnym tle - wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z niedawnego wywiadu udzielonego tygodnikowi "Gazeta Polska": "Krajowa Rada Sądownictwa to jest niewątpliwie instytucja postkomunistyczna".

Billboardy umieszczono w okolicach pl. na Rozdrożu w Warszawie, nieopodal budynków rządowych, m.in. siedziby Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak podkreślili inicjatorzy w przesłanej PAP informacji prasowej, chcą oni w ten sposób zaprotestować "przeciwko próbom przejęcia kontroli nad sądami przez polityków". - Nie chcemy, by sprawiedliwość w Polsce wymierzali politycy - podkreślili. Według cytowanego w komunikacie Piotra Cykowskiego z Akcji Demokracja, zmiany proponowane przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę "nakładają polityczny kaganiec na wymiar sprawiedliwości".

Czego dotyczy sprawa?

KRS to konstytucyjny organ stojący na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Obecnie liczy 25 członków. Sędziów do Rady wybierają zgromadzenia sędziowskie z apelacji; z urzędu należą do niej I prezes Sądu Najwyższego, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, minister sprawiedliwości, a także posłowie i senatorowie oraz przedstawiciel prezydenta. Rada opiniuje kandydatów na sędziów (oraz do awansu do sądu wyższego szczebla) i przedstawia ich do powołania prezydentowi.

7 marca rząd przyjął projekt nowelizacji przepisów o KRS. Przewiduje on m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów; ich następców wybrałby Sejm. Wygaszona miałaby zostać także kadencja rzecznika dyscyplinarnego sądów. W skład Pierwszego Zgromadzenia KRS wejść mają: I prezes SN, prezes NSA, minister sprawiedliwości, osoba powołana przez prezydenta, czterech posłów i dwóch senatorów. Drugie Zgromadzenie ma tworzyć 15 sędziów wszystkich szczebli - wybieranych przez Sejm, a zgłaszanych przez kluby poselskie i marszałka Sejmu.

RadioZET.pl/PAP/Twitter/MP