Zamknij

Trzy sędzie Sądu Okręgowego w Warszawie odwołane. Pierwsze decyzje Ziobry po zmianie prawa

Redakcja
13.09.2017 15:46
Warszawa
fot. Wikimedia.Commons

Trzy z pięciu wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie odwołane przed upływem kadencji - dowiaduje się Radio ZET. To sędzie: Maria Dudziuk, Ewa Malinowska i Beata Najjar. Odwołał je minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a pozwalają mu na to obowiązujące od miesiąca przepisy nowej ustawy o sądach powszechnych.

Co w tej sprawie najbardziej bulwersuje? Fakt, iż dwóm sędziom do końca kadencji brakowało ledwie miesiąca. Jedna z wiceprezes sądu odwołanie otrzymała będąc na urlopie. Samej prezes jednego z największych sądów w Europie, Małgorzaty Kluziak, Zbigniew Ziobro nie zdążył odwołać, ponieważ... w poniedziałek skończyła się jej kadencja.

Zobacz także

Sądem Okręgowym od wczoraj przewodzi sędzia Joanna Bitner. Jak nieoficjalnie dowiedziała się reporterka Radia ZET, są sędziowie, którzy na znak protestu, zdecydowali się odejść z zajmowanych stanowisk funkcyjnych w tym sądzie.

Nowa ustawa o ustroju sądów powszechnych, której nie zawetował Prezydent Andrzej Duda, daje ministrowi sprawiedliwości wolną rękę w odwoływaniu prezesów i wiceprezesów wszystkich sądów w Polsce.

RadioZET.pl/JoK/MP