Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Trzy sędzie Sądu Okręgowego w Warszawie odwołane. Pierwsze decyzje Ziobry po zmianie prawa

13.09.2017 15:46

Trzy z pięciu wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie odwołane przed upływem kadencji - dowiaduje się Radio ZET. To sędzie: Maria Dudziuk, Ewa Malinowska i Beata Najjar. Odwołał je minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a pozwalają mu na to obowiązujące od miesiąca przepisy nowej ustawy o sądach powszechnych.

Warszawa fot. Wikimedia.Commons

Co w tej sprawie najbardziej bulwersuje? Fakt, iż dwóm sędziom do końca kadencji brakowało ledwie miesiąca. Jedna z wiceprezes sądu odwołanie otrzymała będąc na urlopie. Samej prezes jednego z największych sądów w Europie, Małgorzaty Kluziak, Zbigniew Ziobro nie zdążył odwołać, ponieważ... w poniedziałek skończyła się jej kadencja.

Sądem Okręgowym od wczoraj przewodzi sędzia Joanna Bitner. Jak nieoficjalnie dowiedziała się reporterka Radia ZET, są sędziowie, którzy na znak protestu, zdecydowali się odejść z zajmowanych stanowisk funkcyjnych w tym sądzie.

Nowa ustawa o ustroju sądów powszechnych, której nie zawetował Prezydent Andrzej Duda, daje ministrowi sprawiedliwości wolną rękę w odwoływaniu prezesów i wiceprezesów wszystkich sądów w Polsce.

RadioZET.pl/JoK/MP

Oceń