Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Warszawa: nawet 2 tys. za parkowanie drugiego samochodu w centrum

06.03.2017 13:14
xxx wiadomosci

Warszawa chce walczyć z natłokiem samochodów w centrum miasta. Koszt parkowania drugiego auta ma być zdecydowanie wyższy. Ratusz chce też naciskać na spopularyzowanie ekologicznych silników wśród kierowców. 

Warszawa: nawet 2 tys. za parkowanie drugiego samochodu w centrum fot. ZDM

Abonament na parkowanie drugiego samochodu może kosztować nawet 2,4 tys. złotych. Choć cena za pierwsze auto ma pozostać niska (na poziomie 30 złotych), to od 2020 roku miasto zacznie wymagać od kierowców montowania ekologicznych silników.

Zagłosuj

Czy samochody powinny mieć zakaz wjazdu do centrum dużych miast?

Zmiany w regulacji parkowania na terenie stolicy zapowiadała już w grudniu wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Jej zdaniem, obecne rozwiązania dotyczące strefy płatnego postoju nie zdały egzaminu. Z szacunków Zarządu Dróg Miejskich cytowanych przez Gazetę Wyborczą wynika, że nawet jedna czwarta parkujących nie opłaca parkingu, a co piąty kierowca w Śródmieściu krąży po ulicach, szukając luki, by zostawić auto.

Urzędnicy dopuszczają pewne wyjątki. Na bardziej komfortowe warunki mogą liczyć np. rodzice podwożący niepełnosprawne dzieci. Im przysługiwałyby niższe abonamenty.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Zmiany, które mają rozpatrzyć warszawscy radni, dotyczą ceny abonamentu na drugi samochód w rodzinie. Cena może wynieść ponad 2 tysiące złotych. "Od 2020 r. tak wysoka stawka obowiązywałaby także na jeden pojazd pod danym adresem, jeśli jego silnik nie spełniałby ostrzejszych norm paliwa Euro 6" - pisze "Stołeczna". 

Działania te mają na celu zredukowanie poruszania się samochodem po Śródmieściu, co wpisane jest w walkę ze smogiem w stolicy. 

RadioZET.pl/Gazeta Stołeczna/KM

Oceń