Afera reprywatyzacyjna: Jaki żąda od ratusza dokumentów

Redakcja
17.05.2017 12:16
Afera reprywatyzacyjna: Jaki żąda od ratusza dokumentów
fot. Andrzej Hulimka/East News

Falstart wiceministra Patryka Jakiego jako przewodniczącego komisji do spraw reprywatyzacji. Jak dowiedziało się Radio ZET, zastępca Zbigniewa Ziobry zażądał od stołecznego ratusza wydania dokumentów reprywatyzacyjnych. Jego urzędnik miał się po nie stawić w urzędzie dziś w samo południe. Wiceprezydent miasta Witold Pahl odpisał jednak Jakiemu, że komisja weryfikacyjna jeszcze formalnie nie powstała i odmówił wydania dokumentów.  

W piśmie, do którego dotarło Radio ZET, wiceprezydent Pahl, powołując się na własnych prawników twierdzi, że samo wejście w życie ustawy o komisji nie przesądza o jej powołaniu. Dopiero w przyszłym tygodniu Sejm ma powołać 8 członków komisji. Witold Pahl pisze do Patryka Jakiego, że jego żądania są przedwczesne i apeluje o kierowanie się zasadą praworządności. Podkreśla też, że dokumenty, których chciał Jaki, są już w CBA i w Samorządowym Kolegium Odwoławczym.

Wiceminister zażądał decyzji administracyjnych dotyczących trzech nieruchomości, w tym Hożej 25, do której prawa znany handlarz nieruchomości Marek M. odkupił za 50 złotych. Patryk Jaki chciał też dokumentów związanych z reprywatyzacją Hożej 25a i Narbutta 60. W pismach, które trafiły do ratusza, znalazło się też żądanie przekazania wykazu urzędników zajmujących się reprywatyzacją od dnia 2 grudnia 2006 roku, czyli od zaprzysiężenia Prezydent Hanny Gronkiewicz Waltz. 

Ustawa powołująca komisję została przyjęta przez Sejm w styczniu. Patryk Jaki został wyznaczony przez premier Beatę Szydło na przewodniczącego komisji w ubiegły czwartek.

RadioZET.pl/MAG/KM