Zamknij

Ulicami Warszawy przeszła 18. Parada Równości. Tysiące osób manifestowało w obronie tolerancji

Redakcja
09.06.2018 18:44
Parada
fot. PAP

Ulicami Warszawy przeszła w sobotę po południu 18. Parada Równości. Według organizatorów w Paradzie uczestniczyło ok. 45 tys. osób, według szacunków policji, liczba podana przez organizatorów była kilkukrotnie przeszacowana. Pochód pod tęczowymi flagami przeszedł m.in. Aleją Jana Pawła II, Alejami Jerozolimskimi, ul. Marszałkowską i Aleją "Solidarności".

Uczestnicy nieśli flagi w barwach unijnych, tęczowe i KOD-u, także z logotypami partii politycznych i inicjatyw obywatelskich. Trzymali też transparenty. np. "Małżeństwo dla wszystkich", "Smile if your gay", "Miłość zwycięża", "Pride for everyone", "Ten pedał kocha Polskę. Obecni są politycy z partii Zieloni, SLD, Nowoczesnej, Razem.

Od godz. 12 pod Pałacem Kultury i Nauki od strony ul. Marszałkowskiej trwało tzw. Miasteczko Równości. Po zakończeniu marszu przy ul. Jasnej 1 ma się odbyć koncert pt. "Oficjalne afterparty", na którym wystąpią m.in. Kisu Min, Sexy Suicide, Alex Palmieri, Lilly Hates Roses, DJ Heights Beats, a także kolektyw DJ-ski Muzyka Nieheteronormatywna.

Warszawską Paradę Równości organizuje co roku środowisko LGBT. Organizatorzy upominają się również o prawa mniejszości wyznaniowych, etnicznych, osób z niepełnosprawnościami i innych grup uważanych przez nich za dyskryminowane. Wśród postulatów Parady są m.in.: ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem, wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści, małżeństwa i związki partnerskie dla wszystkich, miasta bez barier, otwartość wobec uchodźców i obcokrajowców, edukacja antydyskryminacyjna, edukacja seksualna, etyka w szkole, zaostrzenie kar za przemoc wobec zwierząt.

Paradzie towarzyszą platformy organizacji i partii współorganizujących imprezę, z których puszczana jest muzyka. Wielu uczestników ma tęczowe akcenty w stroju, niektórzy są poprzebierani.

Pod listem z okazji warszawskiej Parady Równości podpisało się 52 ambasadorów i szefów przedstawicielstw instytucji międzynarodowych w Polsce . Myślą przewodnia listu jest zdanie "z praw człowieka korzystać mogą wszyscy".

RadioZET.pl/JC/PAP/MP