Ambasada Izraela w Polsce zawiesza działalność. Wszystko przez strajk

31.10.2019 11:49
Ambasada Izraela w Polsce zawiesza działalność. Wszystko przez strajk
fot. Leonard Zhukovsky/Shutterstock

Wszystkie ambasady i placówki konsularne Izraela na świecie są w środę zamknięte przez strajk dyplomatów i wojskowych attaché wynikający ze sporu wokół finansów. Zamknięta jest też Ambasada Izraela w Warszawie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Zmuszeni zostaliśmy do zawieszenia funkcjonowania naszej placówki. Wynika to z decyzji Ministerstwa Finansów Izraela, która naruszyła porozumienie podpisane pomiędzy dyplomatami a Dyrektorem Generalnym Ministerstwa Finansów 21 lipca 2019. Decyzja ta wprowadziła jednostronną zmianę w istniejące od kilkudziesięciu lat procedury” – poinformowano w oświadczeniu zamieszczonym w środę na Facebooku Ambasady Izraela w Polsce. Oświadczenia o takiej treści wydały też inne izraelskie placówki dyplomatyczne na świecie.

Zobacz także

„Wszystkie placówki zawiesiły działalność”

Dodano, że „ambasada pozostanie zamknięta, usługi konsularne nie będą świadczone, a wejście na teren placówki zostanie ograniczone”. „Dyplomaci izraelscy zawsze działają na rzecz dobra swojego kraju. Niestety wspomniana decyzja Ministerstwa Finansów nie pozostawia nam wyboru, ponieważ narusza podstawowe interesy Państwa Izrael” – napisano, wyrażając nadzieję na „rychłe rozwiązanie tego kryzysu”.

Zobacz także

„Wszystkie placówki zawiesiły działalność o godzinie 1.00 w nocy czasu izraelskiego (północ w Polsce)” – informuje portal The Times of Israel.

Zobacz także

Portal wyjaśnia, że spór dotyczy kwot wypłacanych izraelskim dyplomatom i attaché wojskowym pełniącym misję za granicą, pokrywających szeroki zakres wydatków, w tym poniesionych w związku z organizowanymi wydarzeniami czy transportem. Ministerstwo Finansów dąży do zmiany sposobu zwracania poniesionych kosztów i do naliczania podatków od tych sum. Taki ruch – pisze portal – poważnie uderzyłby w dyplomatów i attaché, którzy od dawna skarżą się na niskie zarobki i złe warunki pracy.

„To nie pierwszy strajk”

Resort chce też, by nowy system działał wstecz, co wiązałoby się z koniecznością wypłaty przez dyplomatów tysięcy dolarów – dodaje „The Times of Israel”.

„To nie pierwszy strajk pracowników placówek dyplomatycznych Izraela. W 2014 roku zamknięto 103 ambasady i konsulaty na świecie; był to taki pierwszy przypadek w historii Izraela” – pisze „The Times of Israel”.

Obecnie Izrael ma na świecie 69 ambasad, 23 konsulaty i pięć misji specjalnych, w tym przedstawicielstwo przy ONZ.

RadioZET.pl/Twitter/The Times of Israel/PAP