Godzinne spotkanie Dudy z Orbanem. Rozmowa była "bardzo żywa"

Redakcja
14.05.2018 17:00
Andrzej Duda
fot. PAP

Integracja infrastrukturalna regionu, kwestie geopolityczne oraz to, jak może wyglądać nowy układ polityczny w Europie po wyborach do PE w 2019 r. - m.in. o tych kwestiach rozmawiali prezydent Andrzej Duda z premierem Węgier Wiktorem Orbanem - poinformował PAP Krzysztof Szczerski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Szef gabinetu prezydenta zaznaczył, że rozmowa premiera Węgier z prezydentem Dudą była "bardzo żywa". Trwała około godziny, dłużej niż pierwotnie planowano. Szczerski poinformował, że były dwa główne tematy rozmowy: współpraca regionalna, a w szczególności kwestie infrastrukturalne, połączenia transportowe i energetyczne.

Spotkanie Andrzej Duda - Victor Orban 

- Rozmawiano o tym, jak uczynić naszą część Europy bardziej spójną i silniejszą ekonomicznie. To bardzo współgra z koncepcją inicjatywy Trójmorza. Premier Orban powiedział, że widzi w takim dziele, łączenia infrastrukturalnego naszej części Europy, bardzo ważna rolę dla Węgier, ale także dla Polski - powiedział prezydencki minister.

Zaznaczył, że "jest pełna zgoda co do tego kierunku rozwoju polityki środkowoeuropejskiej", czyli większej spójności regionu, budowy połączeń infrastrukturalnych i "patrzenia na rolę regionu przez jego siłę ekonomiczną, nie tylko przez politykę".

Zobacz także

Drugim tematem rozmowy były kwestie geopolityczne, to w jaki sposób Polska i Węgry odnoszą się do swego sąsiedztwa i w jaki sposób widzą swoją pozycję w geopolityce europejskiej.

- Rozmawiano też o przyszłości Europy zwłaszcza w kontekście przyszłego roku, końca kadencji obecnej Komisji Europejskiej oraz perspektywy przyszłorocznych wyborów europejskich. Przedmiotem rozmowy była ocena tego, jak może wyglądać nowy układ polityczny po przyszłorocznych wyborach europejskich i zmianie KE - poinformował Szczerski.

Szef węgierskiego rządu składa w poniedziałek oficjalną wizytę w Warszawie. Viktor Orban najpierw spotkał się z premierem Matuszem Morawieckim, po południu został przyjęty przez prezydenta Dudę.

RadioZET.pl/PAP/DG