Zamknij

Antysemickie ulotki o „udziale Żydów w Holokauście” na UW. Uczelnia interweniuje

Redakcja
09.02.2018 13:27
UW
fot. Wikimedia.Commons

Uniwersytet Warszawski interweniuje w sprawie antysemickich ulotek, które pojawiły się na terenie kampusu. Organizacja „Szturmowcy”, która je rozpowszechniła, podaje, że udało im się podłożyć 300 kartek z informacją o „udziale Żydów w Holokauście”, „udziale Żydów w zbrodniach komunistycznych” oraz z pytaniem „Strefa Gazy — izraelski obóz śmierci?”.

Swoje oburzenie w oficjalnym oświadczeniu wyraziło już Koło Naukowe Judaistów UW. Piszą, że informacje zawarte w ulotkach są antysemickie, ksenofobiczne i nienawistne.

Nie da się ukryć, że nie są to treści, które mieszczą się w kulturze debaty akademickiej. Uczelnia utrzymuje, że nie wydała zgody na rozdawanie tych ulotek i że jeśli się pojawiły, to wbrew woli władz UW. Istnieje prawdopodobieństwo, że zostały rozłożone późnym wieczorem, co tłumaczyłoby brak reakcji ze strony straży uniwersyteckiej.

Co na to uczelnia?

Rzeczniczka Uniwersytetu Warszawskiego Anna Korzekwa-Józefowicz uważa, że to sprawa, która powinna trafić do prokuratury.

— Oczywiście jeśli takie ulotki trafiłyby tutaj wraz z danymi osób, które widziały te ulotki i mogą potwierdzić, w jakich okolicznościach je znalazły, to takiego zgłoszenia [do prokuratury] Uniwersytet dokona.

Zobacz także

Uczelnia wysłała już takie pytania do koła naukowego, które przygotowuje odpowiedź. Na pewno zaapelują o wsparcie do władz uniwersytetu. To nie pierwsza akcja nacjonalistycznych „Szturmowców”. W grudniu także na uczelni pojawiły się ulotki o treściach faszystowskich. Zawiadomienie do prokuratury złożył wtedy rektor uczelni.

RadioZET.pl/NaTa/MP