Zamknij

Sąd zdecydował o losie 15-letniego nożownika. Przejdzie badania poczytalności

11.05.2019 14:18
Szkoła Podstawowa na Wawrze
fot. Piotr Molecki/East News

Atak nożownika w szkole podstawowej w Warszawie. Sąd przekazał prokuraturze prowadzenie sprawy zabójstwa nastolatka w szkole w Wawrze - poinformował rzecznik Sądu Okręgowego Warszawa-Praga sędzia Marcin Kołakowski.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

W piątek przed południem w szkole podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w warszawskim Wawrze jeden z uczniów zaatakował drugiego. Raniony nożem chłopiec zmarł. 15-letni sprawca przebywa w policyjnej izbie dziecka.

Atak nożownika w szkole. 15-latek będzie sądzony jak dorosły? 

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga przekazał prowadzenie sprawy prokuraturze, a to oznacza, że prokuratura będzie podejmowała dalsze czynności w sprawie.

W szczególności najprawdopodobniej zostanie dopuszczony dowód z opinii biegłych psychiatrów na okoliczność poczytalności sprawcy, ale także zostanie zbadany stopień rozwoju sprawcy podejrzanego o ten czyn, a nadto warunki i właściwości osobiste

sędzia Marcin Kołakowski

Jak podkreślił, "jeżeli zatem na podstawie tych przeprowadzonych dowodów prokurator dojdzie do wniosku, że zostały spełnione przesłanki przewidziane w art. 10 par. 2 - wówczas podejrzany będzie sądzony na podstawie przepisów Kodeksu karnego".

Zobacz także

Przywołany przepis mówi, że nieletni, który po ukończeniu 15 lat dopuszcza się czynu zabronionego określonego w artykułach Kodeksu karnego, m.in. zabójstwa, "może odpowiadać na zasadach określonych w tym kodeksie, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają, a w szczególności, jeżeli poprzednio stosowane środki wychowawcze lub poprawcze okazały się bezskuteczne".

Jeżeli prokurator stwierdzi, że przesłanki z tego przepisu nie zostały spełnione, wówczas uprawniony jest do nie wnoszenia aktu oskarżenia i przekazania sprawy do sądu rodzinnego i wówczas sąd rodzinny będzie orzekał na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach nieletnich

Rzecznik Sądu Okręgowego Warszawa-Praga

RadioZET.pl/PAP