Zamknij

Ruszył proces w sprawie tzw. dzikiej reprywatyzacji w stolicy. Kto wśród oskarżonych?

Joanna Śpiechowicz
12.03.2019 12:24
Ruszył proces w sprawie tzw. dzikiej reprywatyzacji w stolicy. Kto wśród oskarżonych?
fot. PAP

We wtorek przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się proces dotyczący tzw. dzikiej reprywatyzacji stołecznych nieruchomości, w którym oskarżonych jest siedem osób, w tym zajmujący się skupowaniem roszczeń biznesmen Maciej M. Wartość wyrządzonych przez nich szkód to prawie 300 mln zł.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sprawa określana jest jako pierwszy duży proces dotyczący tzw. dzikiej reprywatyzacji. Prokuratura oskarżyła siedem osób o „łącznie 24 przestępstwa, gdzie wartość szkody zbliża się do 300 mln zł”.

Zdaniem prokuratorów działania podejmowane przez oskarżonych miały na celu przejęcie praw do nieruchomości warszawskich przez tzw. handlarzy roszczeniami Macieja M. i jego syna Maksymiliana M.

„Czyny te były popełnione w latach 2010-2015. Dotyczą one, gdy chodzi o wątek reprywatyzacyjny, adresów przy ulicach: Siennej 29, Twardej 8, Twardej 10 i Królewskiej 39. Tutaj mieliśmy do czynienia z wyłudzeniem praw i roszczeń do nieruchomości metodą na tzw. kuratora” – przekazała prokuratura w marcu 2018 r.

Zobacz także

Akt oskarżenia, skierowany do sądu przez wrocławską prokuraturę w marcu ub.r., oprócz Macieja M. i Maksymiliana M., zajmujących się skupowaniem roszczeń i praw do stołecznych nieruchomości, objął także znanego warszawskiego adwokata Andrzeja M., dwoje adwokatów występujących jako kuratorzy – Grażynę K.-B. i Tomasza Ż. – oraz dwóch rzeczoznawców majątkowych – Michała Sz. i Jacka R.

Oskarżenie dotyczy również przejmowania nieruchomości w obszarze przedwojennej Osady Kolonialnej nr 4 na Mokotowie przy ulicach Sobieskiego, Piaseczyńskiej i Idzikowskiego, gdzie obecnie znajdują się ogródki działkowe.

RadioZET.pl/PAP/JŚ