Fala kulminacyjna w Warszawie. IMGW wydał trzeci stopień zagrożenia

28.05.2019 23:25
Fala kulminacyjna w Warszawie. IMGW wydał trzeci stopień zagrożenia
fot. PAP

W nocy w Warszawie spodziewana jest fala kulminacyjna na Wiśle. Na Mazowszu nadal obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia IMGW. Ostrzeżenia drugiego stopnia wydano dla Warmii i Mazur. W czterech województwach IMGW ostrzega przed burzami we wtorek w nocy i w środę.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Warszawa. Fala kulminacyjna na Wiśle 

Ostrzeżenia hydrologiczne na Mazowszu związane są z falą wezbraniową na Wiśle. Jej kulminacja w Warszawie jest spodziewana między godz. 1 a 3 w nocy z wtorku na środę. Ma osiągnąć stan nieco poniżej ostrzegawczego (590 cm).

Ostrzeżenia dla Mazowsza obowiązują do czwartkowego południa. Według prognoz hydrologów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na mazowieckim odcinku Wisły w ciągu najbliższej doby stan alarmowy przekroczony zostanie na wodowskazach: Modlin, Wyszogród i Kępa Polska.

Do tego czasu ważne są też ostrzeżenia w woj. Kujawsko-pomorskim, gdzie spodziewane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego w Toruniu w ciągu najbliższej doby, a w kolejnej - przekroczenie stanów ostrzegawczych na wodowskazach: Bydgoszcz-Fordon, Chełmno i Grudziądz.

Pogoda. Gdzie jest burza? 

Przed burzami z gradem alerty pierwszego stopnia wydano dla Mazowsza, Warmii i Mazur, a także dla Podlasia i Opolszczyzny. 

Wezbrana rzeka zalała we wtorek rano m.in. plaże pod mostem Poniatowskiego i szlak pieszo-rowerowy na brzegu. Bulwary nad Wisłą cały czas patrolują służby m.in. straż miejska i policja, które pilnują, by nikt tam nie wchodził.

W Warszawie zamknięto śluzy wałowe, a także wrota Portu Czerniakowskiego. Wcześniej sprawdzono, czy wszystkie systemy przeciwpowodziowe, w tym przepompownie, działają sprawnie. Z plaż zostały wywiezione kosze i przenośne toalety. Zabrano również m.in. ruszty palenisk i nadwodne budki. Zdemontowano pomost przy moście Poniatowskiego, a w portach bosmani całodobowo nadzorują zacumowane łodzie, żaglówki i inne jednostki.

Rano w środę poziom rzeki w Warszawie ma stopniowo opadać, a fala przy przekroczonym stanie ostrzegawczym i alarmowym zacznie się zbliżać do Modlina. W Modlinie spodziewane jest przekroczenie stanu alarmowego, który wynosi 700 cm, o 20 cm. W Wyszogrodzie fala ma wystąpić późnym wieczorem, gdzie stan alarmowy zostanie przekroczony o około 75 cm. W kolejną noc wezbranie sięgnie Kępy Polskiej, gdzie stan wody wyniesie około 580 cm.

RadioZET.pl/PAP