Zamknij

Znajdziesz nas także

Pobierz apkę Radia ZET

Gronkiewicz-Waltz nie pojawi się na komisji weryfikacyjnej: To Lech Kaczyński i PiS rządzili wtedy w ratuszu

Redakcja
04.12.2017 09:52
Gronkiewicz-Waltz nie pojawi się na komisji weryfikacyjnej: To Lech Kaczyński i PiS rządzili wtedy w ratuszu
fot. PAP

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie stawi się jako świadek przed Komisją Weryfikacyjną do spraw reprywatyzacji w stolicy. Prezydent Warszawy odmawia zeznań w sprawie kamienicy przy Noakowskiego 16 z uwagi na fakt, że sprawa dotyczy interesów majątkowych jej męża. Podkreśla, że komisję interesuje tylko jej rodzina, a nie inne grupy spadkobierców.

W poniedziałek i wtorek komisja weryfikacyjna zbada reprywatyzację kamienicy przy ul. Noakowskiego 16, do której części w 2003 r. prawo nabył m.in. mąż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wraz z mężem została ona wezwana przez komisję na świadka.

Gronkiewicz-Waltz oceniła w poniedziałek na konferencji prasowej, że komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji jest niekonstytucyjna, na co - jak dodała - ma stosowne ekspertyzy.

Zobacz także

Prezydent Warszawy przypomniała, że do tej pory była wzywana jako strona postępowań komisji weryfikacyjnej, tym razem - jej zdaniem - "dość pokrętnie" jest wezwana w roli świadka. - Przepisy nie dopuszczają łączenia ról procesowych świadka i strony. Ponadto świadek jest przesłuchiwany na okoliczności faktyczne, a wezwanie było skierowane na okoliczności prawne, celem ustalenia stanu prawnego. Świadek jest od podania faktów, a nie od ustalenia stanu prawnego - mówiła.

Prezydent Warszawy stwierdziła również, że szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki wielokrotnie podważa jej wiarygodność, a jednocześnie wzywa ją w charakterze świadka.

- Ze względu na brak bezstronności przewodniczącego (Jakiego), ale również i innych członków komisji (...) skorzystałam z art. 83 par. 1 KPA, w piśmie, które doręczone zostało 1 grudnia 2017 r. i oświadczyłam, że korzystam z prawa do odmowy zeznań w charakterze świadka, ponieważ stroną w sprawie jest mój mąż - poinformowała Gronkiewicz-Waltz.

RadioZET.pl/PAP/DG