Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Sąd uchylił zakaz Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy: składamy apelację

09.11.2018 10:40
xxx wiadomosci

– Będziemy się odwoływać, składamy apelację. Uważam, że przepis, który pozwala na prewencyjny zakaz, jest martwy – zapowiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. Przypomnijmy, że w czwartek sąd uchylił decyzję prezydent Warszawy zakazującą przejścia marszu środowisk narodowych. 

Warszawa fot. PAP

Deklaracja Gronkiewicz-Waltz to konsekwencja czwartkowej decyzji warszawskiego Sądu Okręgowego, który zdecydował, że nałożony przez nią zakaz jest niezgodny z ustawą zasadniczą. 

– Wolność zgromadzeń pełni doniosłą rolę w demokratycznym państwie prawa [...] prawo do zgromadzeń jest chronione konstytucją – powiedział w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Michał Jakubowski. Dodał, że decyzja o zakazie „jest możliwa po starannym zbadaniu sprawy i musi zawierać przekonujące uzasadnienie”.

Jak podkreślił sędzia, w sprawie tej organ gminy nie uprawdopodobnił okoliczności, że w związku z tą manifestacją może dojść do zagrożenia życia i zdrowia oraz mienia w znacznych rozmiarach, a to była główna przesłanka wydanego zakazu.

Przypomnijmy, że pomiędzy zakazem wydanym przez prezydent stolicy a orzeczeniem sądu zapadła decyzja o zorganizowaniu pod patronatem prezydenta i rządu marszu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Ma on mieć charakter uroczystości państwowej i przejść tą samą trasą, co organizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości. 

RadioZET.pl/PAP/MP

Oceń