Alarm dla Warszawy. Dramatyczna jakość powietrza!

Redakcja
13.02.2018 21:42
Alarm dla Warszawy. Dramatyczna jakość powietrza!
fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Dramatyczna jakość powietrza w Warszawie — poinformował stołeczny ratusz. Po bardzo złym wtorkowym wieczorze, gdy już wtedy utrzymywało się wysokie stężenie szkodliwych pyłów, sytuacja jeszcze się pogorszyła.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Nosisz maseczki antysmogowe?

Liczba głosów:

„W Warszawie utrzymuje się wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. Jeśli sytuacja meteorologiczna nie ulegnie zmianie, dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć w środę, 14 lutego — szczególnie wzdłuż ruchliwych ulic — warszawski poziom alarmowania (100 mikrogramów na metr sześc.)” — informował w czwartek wieczorem na swoich stronach urząd.

Ratusz zaleca, by w takiej sytuacji unikać przebywania na dworze, wietrzenia pomieszczeń, a także, by zrezygnować z aktywności fizycznej na dworze (szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży, małych dzieci oraz osób starszych czy chorych).

Zobacz także

Urzędnicy apelują ponadto, by zrezygnować z jazdy samochodami i wybrać komunikację miejską, a także, by nie palić w kominkach.

Ze strony Warszawskiego Indeksu Powietrza wynika, że wieczorem we wtorek zanieczyszczenia powietrza w stolicy były bardzo wysokie. Na trzech z czterech stacji pomiarowych poziom zanieczyszczenia w czterostopniowej skali wynosił cztery.

Jak się chronić przed smogiem? Najbardziej ekologiczne rozwiązania 

Jaka jest jakość powietrza?

Dane na środę (14 lutego) też nie są dobre. Bardzo wysokie stężenia odnotowano na stacjach przy Marszałkowskiej, przy al. Niepodległości, a także na Ursynowie (stacja przy ul. Wokalnej).

Na mapie GIOS centrum stolicy wskazywane jest na czerwono. Oznacza to złą jakość powietrza zgodnie z polskim indeksem.

Pomiary wynoszą:

PM10: 94,2 µg/m3
CO: 1,6 mg/m3
PM2,5: 91,4 µg/m3
NO2: 26,1 µg/m3

Dla porównania, al. Niepodległości wskazywana jest na pomarańczowo (dostateczna jakość powietrza).

Pomiary wynoszą:

C6H6: 4,0 µg/m3
PM10: 77,1 µg/m3
CO: 1,0 mg/m3
PM2,5: 75,7 µg/m3
NO2: 32,0 µg/m3

Stołeczny system pomiaru smogu (WIP) opiera się na danych pomiarowych pozyskiwanych ze stacji monitoringu jakości powietrza należących do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

Pył zawieszony (PM10 oraz PM2,5) jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in. siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne. Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca i chorób układu oddechowego.

RadioZET.pl/PAP/DG