Zamknij

Marsz zwolenników aborcji w Warszawie. Sprzeczne informacje o jego rozwiązaniu

Redakcja
30.09.2018 20:51
Warszawa. Marsz zwolenników aborcji. Policja rozwiązała zgromadzenie
fot. Agnieszka Sniezko/East News

Przez centrum Warszawy w niedzielne popołudnie przeszedł marsz zwolenników aborcji. Około godz. 18:30 - według Polskiej Agencji Prasowej - stołeczna policja zdecydowała o jego rozwiązaniu. Powodem miało być liczne użycie rac. Funkcjonariusze zaprzeczyli, że rozwiązali zgromadzenie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zgromadzenie rozpoczęło się po godz. 17 na Rondzie Dmowskiego.

Manifestujący nieśli różne transparenty, m.in. "Zrozum biskupie, mamy cię w d...", "Cześć i chwała aborterom", "Prawo do aborcji prawem człowieka".
Przy trasie marszu stali działacze pro-life z plakatami mówiącymi o zabijaniu nienarodzonych dzieci.

W mediach społecznościowych organizatorzy marszu podkreślali problemy z szeroką dostępnością środków antykoncepcyjnych: "Aborcja - legalna, bezpieczna, darmowa i przede wszystkim faktycznie dostępna zawsze wtedy, kiedy jest potrzebna, niezależnie od powodu, który towarzyszy osobie w podjęciu decyzji o niekontynuowaniu ciąży. Bez wstydu, bez lęku, bez strachu - z takimi postulatami przejdziemy w Warszawie 30 września, świętując Światowy Dzień Bezpiecznej Aborcji".

Podczas manifestacji odpalono liczne race. Około godziny 18.30 policja - według PAP - poinformowała o rozwiązaniu zgromadzenia, tłumacząc to naruszeniem warunków demonstracji.

"Policja nie rozwiązała żadnego marszu. Rozwiązanie zgromadzenia ogłosiła jego organizatorka" - napisała na Twitterze stołeczna policja. Dodano, że w trakcie zgromadzenia nie używano rac.

"Pirotechnika została użyta po zakończeniu zgromadzenia. Zebrany materiał filmowy zostanie teraz wykorzystany w czynnościach zmierzających do ustalenia osób dopuszczających się naruszenia prawa" - zapewniła policja.

Ogólnopolski Strajk Kobiet na 3 października, w drugą rocznicę protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego, planują kolejny marsz zwolenników legalnego przerywania ciąży.

RadioZET.pl/PAP/PTD