Pomnik Lecha Wałęsy. Ma stanąć obok Kaczyńskiego! ''Dziś Wałęsa jest niestety szargany''

Redakcja
30.11.2018 19:37
Pomnik Lecha Wałęsy
fot. Społeczny Komitet Budowy Pomnika Lecha Wałęsy

W Warszawie powstanie pomnik Lecha Wałęsy? Wstępny projekt monumentu byłego prezydenta RP, współzałożyciela i pierwszego przewodniczącego NSZZ „Solidarność” zaprezentował Społeczny Komitet Budowy Pomnika Lecha Wałęsy. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Popierasz pomysł budowy pomnika Lecha Wałęsy w Warszawie?

Liczba głosów:

''Uważamy, że kto jak kto, ale Lechowi Wałęsie Rodacy powinni postawić pomnik, za jego walkę o wolną i niepodległą Polskę w czasach PRL. I ten pomnik powinien stanąć niedaleko pomnika Marszałka Piłsudskiego. Dlatego też powołaliśmy Społeczny Komitet budowy pomnika Lecha Wałęsy'' - czytamy na stronie inicjatorów akcji budowy pomnika. 

Pomnik miałby stanąć obok Hotelu Europejskiego - teren przy Placu Piłsudskiego w Warszawie. 

fot1
fot. http://pomnikwalesy.pl

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Lecha Wałęsy 27 listopada br. wystosował pisma celem ustalenia, kto włada terenem, na którym miałby powstać pomnik byłego prezydenta.

Zobacz także

Rafał Motyka - wiceprzewodniczący komitetu, w rozmowie z Wirtualną Polską zapowiedział, że pomnik Wałęsy zostałby usytuowany w jednym szeregu z pomnikiem śp. Lecha Kaczyńskiego. 

- Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego został postawiony przez władzę, nie przez obywateli. Trochę w ukryciu, pod osłoną nocy. Wywołało to wzburzenie, a nie o to powinno chodzić. Słowo "Rodacy" na projekcie pomnika Lecha Wałęsy zostało wybrane nieprzypadkowo, bo naprawdę chcielibyśmy, żeby to wyszło od ludzi, nie od polityków. Żeby to był pomnik ponad podziałami politycznymi. Lech Wałęsa nie działał dla siebie, działał dla Polaków, pokazał, że potrafimy wszyscy osiągać wspólne cele. A dziś Lech Wałęsa jest niestety szargany - argumentuje. 

O pomyśle budowy pomnika nie został poinformowany jeszcze Lech Wałęsa. Aktualnie trwa procedura rejestracji Fundacji Inicjatyw Obywatelskich Ponad Podziałami, która miałaby zorganizować zbiórkę pieniędzy na rzecz wykonania monumentu. 

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Warszawie 

Pomnik Lecha Kaczyńskiego znajduje się w sąsiedztwie m.in. pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.

Przedstawia całą sylwetkę prezydenta, którego prawa ręka spoczywa na klatce piersiowej. Postument został ustawiony na cokole. Jego autorami są rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz oraz architekt Jan Raniszewski. 

RadioZET.pl/WP.PL/DG