''GW'': Wjeżdżasz samochodem do miasta? Zapłać!

Redakcja
04.01.2018 08:36
''GW'': Wjeżdżasz samochodem do miasta? Zapłać!
fot. Adam Burakowski/REPORTER

Niektóre miasta w Polsce, w tym Warszawa, Kraków oraz Poznań planują wprowadzenie stref czystego transportu – informuje "Gazeta Wyborcza". Bezpłatny wjazd do miast obejmie tylko samochody elektryczne, wodorowe i na gaz ziemny.

Zagłosuj

Czy płatne strefy ruchu w miastach rozwiążą problem smogu?

Liczba głosów:

Projekt ustawy przyjęty przez rząd Prawa i Sprawiedliwości ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza w polskich miastach. Od połowy roku kierowcy samochodów benzynowych, z silnikiem diesla i na LPG objęci będą dodatkową opłatą - podaje ''GW''.

Stawkę mają ustalać lokalne władze – maksymalnie wyniesie ona 30 zł.  Z ustawy zamierza skorzystać wiele miast. Należy do nich Warszawa - w stolicy Polski pojazdy generują ponad 60 procent zanieczyszczeń powietrza. Jak najszybsze wydzielenie płatnych stref planują też m.in. Poznań, Kraków i Zakopane.

Zobacz także

Wśród przeciwników wprowadzenia stref jest np. doradca prezydenta Słupska Dariusz Szwed. - Powinniśmy wspierać strefy pieszo-rowerowe, nie zaś wprowadzać udogodnienia dla tych, których stać na najdroższe samochody – mówi cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/DG