Zamknij

PiS nie wróci do kontrowersyjnego projektu. Jasna deklaracja Jacka Sasina

Redakcja
15.05.2017 11:22
PiS nie wróci do kontrowersyjnego projektu. Jasna deklaracja Jacka Sasina
fot. Pixabay

Jestem przeciwnikiem tego, żeby w tej chwili wracać do tematu ustawy metropolitalnej, ponieważ tak wiele złych emocji wokół tego tematu zbudowano, że nie ma to najmniejszego sensu - powiedział poseł PiS Jacek Sasin.

Sasin pytany w Polsat News, czy dałoby się realnie przeforsować ustawę metropolitalną przed wyborami samorządowymi, gdyby była projektem rządowym, odpowiedział: Myślę, że nie.

Dodał, że sam jest przeciwnikiem, żeby w tej chwili wracać do tego tematu, ponieważ "tak wiele złych emocji wokół tego tematu zbudowano, że nie ma to najmniejszego sensu".

Poseł PiS podkreślił, że nie wycofuje się z pomysłu powiększenia Warszawy. - Ja uważam, że to jest potrzebne, żeby projekt był dobry i dawał szanse na to, żeby rzeczywiście zarówno mieszkańcy Warszawy, jak i podwarszawskich miejscowości na tym poważnie skorzystali. Ale nie da się w takiej atmosferze, jaką zrobili politycy opozycji, czegoś sensownego zbudować - mówił Sasin.

Sasin był też pytany o niedzielne referendum w Nieporęcie, w którym 4 tys. 173 mieszkańców, czyli 96,09 procent wskazało, że nie chce, by m.st. Warszawa jako samorządowa jednostka metropolitalna objęła ich gminę. Przeciwnego zdania było 170 osób, czyli 3,91 procent. Frekwencja wyniosła 39,5 procent.

- To referendum to rzeczywiście jakiś absurd, bo można oczywiście urządzać referenda pewnie na każdy temat, jaki się komuś w głowie urodzi. Ale nie ma dzisiaj takiego tematu. Odbyły się konsultacje, projekt został wycofany. Robienie referendów na temat czegoś, co nie istnieje, jest tylko wyrzuceniem w błoto pieniędzy publicznych - podkreślił poseł.

Wielka Warszawa

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który przewidywał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi protestowali politycy opozycji.

W kwietniu Jacek Sasin poinformował o wycofaniu projektu dot. metropolii warszawskiej. Zdaniem Sasina, w sprawie metropolii powinna dalej trwać dyskusja, a dobrą drogą byłby w przyszłości projekt rządowy.

RadioZET.pl/PAP/DG