Zamknij

''Zdradzieckie mordy (...) jesteście kanaliami''. Pierwsze zawiadomienia do prokuratury ws. słów Jarosława Kaczyńskiego

Redakcja
26.07.2017 11:46
''Zdradzieckie mordy (...) jesteście kanaliami''. Pierwsze zawiadomienia do prokuratury ws. słów Jarosława Kaczyńskiego
fot. YouTube

Warszawska prokuratura okręgowa prowadzi postępowanie sprawdzające ws. ubiegłotygodniowej wypowiedzi w trybuny sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. Trafiło do niej pięć zawiadomień od osób prywatnych.

Sprawdź najnowszy temat w naszym nowym serwisie MAM ZDANIE i weź udział w dyskusji

Jak poinformował rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej Łukasz Łapczyński, wszystkie zawiadomienia złożyły osoby prywatne, nie będące parlamentarzystami. Jedno z nich trafiło do prokuratury okręgowej, cztery do śródmiejskiej i stamtąd zostały przekazane. Pierwsze dotyczy art. 216 Kk mówiącego o znieważeniu, pozostałe art. 212 dotyczącego zniesławienia.

Do prokuratury trafiło też zawiadomienie dotyczące wypowiedzi posłanki PiS Krystyny Pawłowicz, będącej nawiązaniem do słów Kaczyńskiego.

"Niszczyliście go, jesteście kanaliami!"

W nocy z wtorku na środę podczas drugiego czytania projektu ustawy o SN, prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił z trybuny sejmowej m.in.: "wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego śp. brata. Zamordowaliście go, jesteście kanaliami". Do tej wypowiedzi nawiązała podczas Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Pawłowicz, zwracając się do posłów opozycji domagających się rozpoczęcia posiedzenia powiedziała: "Macie mordy, tak jak prezes powiedział. Zdradzieckie mordy. Nawet teraz nie potraficie się grzecznie zachować".

Lider PiS odniósł się do swoich słów w środę, w "Gościu Wiadomości". Powiedział wówczas, że "twardych, ostrych słów" skierowanych do opozycji nie wycofuje. - Gdyby nie krzyk na sali sejmowej być może byłoby to powiedziane łagodniej, ale sens byłby ten sam: po prostu nie można przekraczać pewnych granic - dodał. - Po prostu nie miałem innego wyjścia, to był imperatyw moralny - tak bym to określił i w dalszym ciągu jest tak, iż uważam, że uczyniłem dobrze, a to, co robi druga strona, próbująca się przedstawić jako ofiara, no to jest po prostu szczyt hipokryzji - ocenił Kaczyński.

Zobacz także

Wystąpienie na drogę prawną w tej sprawie zapowiedziała też opozycja. Posłowie PO, Nowoczesnej i PSL zapowiedzieli wspólne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa znieważenia funkcjonariusza publicznego w czasie służby oraz nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.

RadioZET.pl/PAP/DG