Ostatnie pożegnanie Jana Olszewskiego

Redakcja
16.02.2019 11:01
Ostatnie pożegnanie Jana Olszewskiego

W Bazylice Archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczyna się msza żałobna w intencji byłego premiera Jana Olszewskiego. Po południu Jan Olszewski spocznie na cmentarzu na Wojskowych Powązkach. Uroczystości będą miały charakter państwowy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Trumna z ciałem premiera została wyprowadzona z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i przeniesiona do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, gdzie po 11:00 rozpoczynie się msza żałobna.

Między 13:00 a 13:30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu kawalerii, kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie o 14:45 rozpocznie się pogrzeb.

Uroczystości pogrzebowe premiera Olszewskiego rozpoczęły się w piątek.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Początek pogrzebu Olszewskiego. Trumnę z jego ciałem wniósł Antoni Macierewicz

Rano do KPRM została przywieziona trumna z ciałem Jana Olszewskiego. Trumnę do budynku kancelarii premiera wnieśli m.in. Antonii Macierewicz i Piotr Naimski. Następnie została ona przejęta przez żołnierzy i ustawiona w hallu KPRM.

Hołd zmarłemu oddali m.in.: premier Mateusz Morawiecki, szefowa kancelarii prezydenta Halina Szymańska, lider PiS Jarosław Kaczyński, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicepremierzy Beata Szydło i Piotr Gliński, a także ministrowie.

Następnie do księgi kondolencyjnej wpisali się m.in. prezes PiS, wicepremier Gliński, szef KSRM Jacek Sasin, szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.

W intencji premiera odbyła się też msza żałobna w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży, a po niej trumna z ciałem premiera została przeniesiona w kondukcie z KPRM do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście.

mid-19215343
fot. PAP

Prezydent Andrzej Duda zarządził po śmierci Jana Olszewskiego żałobę narodową od północy z czwartku na piątek, do soboty do godz. 19:00

Jan Olszewski zmarł w ubiegły czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

RadioZET.pl/PAP/JŚ