Pomnik Lecha Kaczyńskiego stanął przy placu Piłsudskiego. Ma 7 metrów! [ZDJĘCIA]

Redakcja
07.11.2018 10:06
Pomnik Lecha Kaczyńskiego
fot. PAP

Pomnik Lecha Kaczyńskiego już stoi na cokole przy Placu Piłsudskiego. Pomnik razem z figurą projektu Stanisława Szwechowicza i Jana Raniszewskiego oraz cokołem będzie miał 7 metrów wysokości. Jego odsłonięcie zaplanowano na 10 listopada.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego stanął w środę o poranku przed siedzibą Garnizonu Warszawa na wschodniej pierzei pl. Piłsudskiego. 10 listopada w Warszawie podczas uroczystości odsłonięcia pomnika wystąpienia wygłoszą prezydent Andrzej Duda oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński

Pomnik Lecha Kaczyńskiego

Koszt realizacji pomnika Lecha Kaczyńskiego miał wynieść około 2,5 mln zł. Autorami projektu pomnika są Stanisław Szwechowicz i Jan Raniszewski. 

W styczniu 2018 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin poinformował o planach powstania pomnika Lecha Kaczyńskiego na placu marsz. Józefa Piłsudskiego i jego przewidywanej formie. 

W marcu 2018 wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał zgodę na budowę pomnika, a 10 kwietnia 2018 w 8. rocznicę katastrofy polskiego Tu-154M w Smoleńsku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik

Zobacz także

Pod koniec października sąd nakazał prokuraturze wszcząć śledztwo w sprawie ewentualnego przekroczenia uprawnień przez szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka i wojewodę mazowieckiego Zdzisława Sipierę. Chodzi o ich decyzje dotyczące ustanowienia Placu Piłsudskiego terenem zamkniętym i zlokalizowania w jego obszarze pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 

RadioZET.pl/DG