„Budzik” dla dorosłych coraz bliżej. Są pieniądze na budowę

Redakcja
06.02.2019 12:08
„Budzik” dla dorosłych coraz bliżej. Są pieniądze na budowę
fot. PAP

Otwarcie kliniki „Budzik” dla dorosłych coraz bliżej. Placówka powstanie w Warszawie obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego. Rząd właśnie przekazał z funduszu sprawiedliwości pieniądze na ten cel. „Takie miejsce jest bardzo potrzebne” – mówiła w środę aktorka Ewa Błaszczyk, prezeska fundacji „Akogo?” i inicjatorka powstania pierwszego „Budzika” dla dzieci.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Budzik” dla dorosłych ma stanąć w sąsiedztwie szpitala, na działce, która jest własnością samorządu. Klinika ma mieć około 3 tys. metrów kwadratowych, a sama bryła ma nawiązywać swoim wyglądem do gmachu, gdzie mieści się „Budzik” dla dzieci. W trzypiętrowym budynku znajdzie się około 15 łóżek dla osób w śpiączce.

EN_01111192_0179
fot. K.SEREWIS/East News na zdj. klinika "Budzik" dla dzieci

Klinika ma działać na podstawie trójstronnej umowy zawartej między Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, mazowieckim szpitalem Bródnowskim i Fundacją Ewy Błaszczyk „Akogo?”.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Sukces Kliniki Budzik! Obudził się czternasty pacjent: 4-letni Antoś

Prace projektowe już się rozpoczęły. Otwarcie kliniki „Budzik” dla dorosłych planowane jest na połowę 2022 roku. Całkowity koszt budowy i wyposażenia to około 40 milionów złotych. Właśnie takie pieniądze z funduszu sprawiedliwości przekazało na ten cel Ministerstwo Sprawiedliwości.

– Fundusz sprawiedliwości ma w swoim statucie jeden cel, a mianowicie pomagać szeroko rozumianym osobom pokrzywdzonym i przywracać ich do normalnego funkcjonowania i ten cel będzie w sposób znakomity i szlachetny realizowany rękoma tak wspaniałych osób jak pani Ewa (Błaszczyk – red.) i całego zespołu medycznego i wszystkich tych, którzy są zaangażowani w projekt „Budzik”, przywracając i budząc do życia ofiary wypadków i różnych zdarzeń losowych – mówił podczas środowej konferencji Zbigniew Ziobro.

– Jest ogromna potrzeba powstania takiej placówki dla dorosłych – dodawała z kolei Ewa Błaszczyk.

Przytoczyła dane z Olsztyna, gdzie na przyjęcie oczekuje 800 osób, a miejsc jest zaledwie osiem. Dodała, że placówka, która ma działać w Warszawie, będzie prowadzić także działalność naukowo-badawczą, a w dalszej perspektywie także programy eksperymentalne.

PRZECZYTAJ TEŻ: Sukces kliniki „Budzik”: kolejny wybudzony pacjent opuszcza szpital w Olsztynie

Ewa Błaszczyk podkreśliła, że wyniki z rehabilitacji dzieci są „budujące” – ponad połowa pacjentów wraca do pełnej sprawności – a rehabilitacja opłaca się też ekonomicznie, bo osoby przywrócone do pełnej sprawności nie generują kosztów związanych z opieką.

RadioZET.pl/PAP/JŚ