Zamknij

"Warto było walczyć o wolność". Duda o Powstaniu Warszawskim

Redakcja
31.07.2018 21:18
Warszawa. Prezydent na obchodzach 74. rocznicy Powstania Warszawskiego
fot. PAP/Marcin Obara

W stolicy rozpoczęły się obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. - Ktoś zapyta: po co, dlaczego walczyli powstańcy. Chcieli wolności - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas Apelu Poległych w zrywie okupowanej stolicy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dzień przed 74. rocznicą Powstania Warszawskiego odbył się podczas uroczystego Apel Poległych na placu Krasińskich przy pomniku poświęconego ofiarom zrywu okupowanej stolicy.

Zobacz także

- Ktoś zapyta: po co, dlaczego walczyli powstańcy. Chcieli wolności. Ale czemu chcieli wolności, chcieli wolności, bo tak było... Bo tak było od pokoleń, bo wolność wywalczyli ich ojcowie, którzy stanęli do walki, zwyciężyli i Polska stała się niepodległa - powiedział Duda.

Podkreślił, że dzięki ofierze poprzednich pokoleń Polacy odzyskali 100 lat temu niepodległość.

- To dlatego mamy wolną Polskę, że zawsze w naszym narodzie byli tacy, którzy wierzyli, że ich wola jest silniejsza niż wola wroga (...). I dlatego warto było stanąć do powstania warszawskiego, i dlatego warto było walczyć o wolność, i dlatego warto było czynić wszystko, aby zrzucić niemieckie okowy - wskazał prezydent.

- To miasto, stolica, Warszawa, było wolne przez 63 dni tamtego wielkiego, a zarazem straszliwego sierpnia i września – mówił prezydent podczas uroczystości przy Pomniku Powstania Warszawskiego. - Warszawa i Polacy pokazali jedno: że trwają, że państwo podziemne, które organizowali od 1939 roku jest skuteczne – dodał.

Czy Powstanie Warszawskie było potrzebne? Czy miało sens? Nagraj swoje zdanie [WIDEO]

Zwracając się do powstańców warszawskich prezydent powiedział, że to dzięki nim i ich heroicznemu zrywowi z sierpnia 1944 r., dzięki bohaterom powstania warszawskiego, "jesteśmy dziś tacy, jacy jesteśmy".

- I jesteśmy tu, gdzie jesteśmy, w wolnej, niepodległej suwerennej Polsce, którą odzyskaliście i którą pomogliście odzyskać dwóm młodszym pokoleniom. Kłaniam się wam dzisiaj po raz kolejny w pas i składam hołd wielkiego dziękczynienia Rzeczypospolitej i polskiego społeczeństwa - powiedział prezydent.

Poza prezydentem uczestniczyli w obchodach przedstawiciele rządu i parlamentu, władz samorządowych, organizacji powstańczych i kombatanckich oraz mieszkańcy stolicy.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy (około pół miliona) wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD