Darmowe żłobki i przygotowania do budowy III linii metra. Trzaskowski zdradza priorytety na 2019 r.

Redakcja
26.11.2018 12:43
Trzaskowski
fot. PAP

– W przyszłym roku rozpoczniemy przygotowania do budowy III linii metra – zapowiedział w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który przedstawił swoje priorytety na najbliższe miesiące. Wśród innych wymienił m.in. wprowadzenie darmowych żłobków.

Podczas konferencji prasowej Trzaskowski zaprezentował swoje plany na najbliższe miesiące i 2019 rok. Jak podkreślał, mają one „podwyższyć jakość życia mieszkańców”.

Darmowe żłobki, dopłaty do prywatnych

Wśród nich wymienił m.in. wprowadzenie darmowych żłobków dla wszystkich warszawiaków. – Jeżeli dzieciaki w Warszawie nie znajdą miejsca w żłobku publicznym, (to) w tym momencie będziemy dopłacać do żłobków prywatnych [...]; od września 2019 r. zapewnimy wszystkim dzieciom w Warszawie miejsca w darmowym żłobku – zapowiedział.

Wśród innych planów, które prezentował, znalazły się m.in.: 5-proc. podwyżki płac dla nauczycieli, budowa nowych szkół i przedszkoli, dopłaty do zajęć dodatkowych, walka ze smogiem, darmowe badania dla osób starszych, rozbudowa programu in vitro czy realizacja programu budowy mieszkań komunalnych i mieszkań na wynajem.

Rozpoczęcie przygotowań do budowy III linii metra

Prezydent stolicy mówił również o inwestycjach w infrastrukturę. – Będziemy kończyć II linię metra, ale również rozpoczniemy rozmowy dotyczące jej rozbudowy do Ursusa – mówił.

Zobacz także

– Musimy się przygotować do kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej i do wyzwań z tym związanych. Rozpoczniemy planowanie III linii metra – analizy, ekspertyzy, prace geologiczne, planowanie – to musimy zacząć już w przyszłym roku, żeby się przyszykować, żeby ta inwestycja mogła być realizowana – dodał. Powiedział również o rozpoczęciu budowy nowych linii tramwajowych do Wilanowa i na Gocław.

Trzaskowski mówił także o inwestycjach dotyczących sportu – m.in. o zadaszeniu „orlików”, rozbudowie stadionu Hutnika oraz pracach na terenach Skry.

RadioZET.pl/PAP/MP