Zamknij

Radny PiS chce wprowadzenia karty "Otyli+". "Bardzo mnie martwi, jak ludzie z nadwagą są dyskryminowani"

Mikołaj Pietraszewski
27.03.2019 17:37
Otyłość
fot. Shutterstock

Radny PiS z warszawskiego Grochowa złożył u burmistrza dzielnicy interpelację w celu przeciwdziałania dyskryminacji osób otyłych. Proponuje wprowadzenie specjalnego dokumentu na wzór karty LGBT+. Jego zdaniem, osoby z nadwagą nie są odpowiednio traktowane i potrzebują systemowej pomocy. 

Interpelację Marka Borkowskiego otrzymał i opublikował Portal Warszawski. Radny wskazuje w niej, jak dojmującym problemem społecznym jest sytuacja osób z nadwagą.

"Codziennie widzę i bardzo mnie to martwi jak ludzie z nadwagą są dyskryminowani, a w samej Warszawie może ich być nawet 500 tys. W autobusie czy tramwaju nikt nie chce obok nich  siadać bo zajmują za dużo miejsca. Siedzenia nie są dostosowane do ich gabarytów. Stąd tracą możliwość komunikowania się i rozmowy z ludźmi. To samo jest w przychodniach, urzędach, restauracjach i innych instytucjach. Krzesła są przewidziane na ogół dla osób ważących do 110-115 kg., tak samo jest w samolotach" - czytamy. 

Walka z dyskryminacją osób otyłych

W jego opinii, osoby z nadwagą wymagają systemowego wsparcia, a pomóc im w tym mieliby tzw. "sygnalizatorzy" - specjalnie powołani do tego przedstawiciele pomocy społecznej, którzy nakłanialiby otyłych do udziału w Miejskim Programie Walki z Otyłością. Borkowski zwraca uwagę na fakt, iż np. otyłe dzieci często są prześladowane w szkołach. 

Olaf Lubaszenko w Radiu ZET: do walki z otyłością skłonił mnie hejt

Zdaniem polityka, w środkach transportu bądź miejscach użyteczności publicznej powinny istnieć specjalne miejsca, przystosowanego do gabarytów takich osób. Proponuje on również bonifikaty dla przedsiębiorców, zatrudniających otyłe osoby, którym w trakcie pracy udałoby się schudnąć. 

"Należało by stworzyć specjalny fundusz do wsparcia likwidacji barier dla otyłych i dofinansowania programów edukacyjnych i zdrowotnych w celach profilaktyki zdrowotne  dla osób z nadwagą (diety, leki, produkty żywnościowe itp.).  Proponuję, aby taki program pilotażowo wprowadzić na Pradze Południe. Czy mógłby Pan zwrócić się do prezydenta miasta  o opracowanie i  podpisanie   Karty Otyli + zgodnie z wytycznymi WHO w sprawie polityki zdrowotnej? - kończy swoją interpelację Borkowski.

Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowania na raka. Czytaj na zdrowie.radiozet.pl!

Nie wiadomo czy urząd dzielnicy Praga-Południe odpowiedział na pismo. Na stronie internetowej organu taka odpowiedź jeszcze się nie pojawiła. 

RadioZET.pl/Portal Warszawski/MP