Zamknij

Trzaskowski zaprzysiężony na prezydenta Warszawy. „Zaczyna się nowy etap w historii” [WIDEO]

Redakcja
22.11.2018 11:28
Warszawa. Rafał Trzaskowski zaprzysiężony na prezydenta stolicy
fot. PAP/Leszek Szymański

Rafał Trzaskowski został zaprzysiężony w czwartek na prezydenta stolicy. – Obiecałem Warszawę dla wszystkich, Warszawę równych szans. Miasto, które musi skoncentrować się na najsłabszych, i będę te zobowiązania realizował dzień po dniu – zadeklarował w czwartek.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Zapowiedział, że w najbliższy poniedziałek przedstawi dokładny harmonogram realizacji swych priorytetów.

– Dokładnie miesiąc temu mieszkańcy stolicy powierzyli mi urząd prezydenta Warszawy. To olbrzymi zaszczyt, ale oczywiście jeszcze większa odpowiedzialność. Decyzją warszawiaków tutaj, na tej sali, zaczyna się nowy etap w historii naszego miasta – powiedział Trzaskowski.

Zobacz także

Przypomniał, że do październikowych wyborów szedł z zapowiedzią „mądrej kontynuacji, ale również zmiany i nowej jakości w zarządzaniu Warszawą”.

– Obiecałem Warszawę dla wszystkich, Warszawę równych szans, wspierającą najsłabszych; miasto, które musi skoncentrować się na najsłabszych; miasto, w którym każda dzielnica jest sobie równa i każda dzielnica jest miejscem, w którym dobrze się mieszka. Miejscem, które jest bezpieczne, otwarte na swoich mieszkańców – mówił nowy prezydent stolicy.

Zwrócił przy tym uwagę, że jego plan dla Warszawy poparło ponad pół miliona warszawianek i warszawiaków. – I to naprawdę zobowiązuje. Czuję to zobowiązanie. Chcę jasno powiedzieć, że to zobowiązanie będę realizował dzień po dniu – zadeklarował. Dodał, że program ten będzie realizował także dla tych, którzy nie oddali na niego głosu 21 października.

Zobacz także

Odchodząca prezydent chwaliła następcę

Gronkiewicz-Waltz, kończąc trzecią kadencję, powiedziała, że „dziś mija 12 najważniejszych lat w moim życiu zawodowym”. Podkreśliła, że Warszawa stała się europejską metropolią.

– Warszawiacy czują się pełnymi Europejczykami, dziś myśląc „Europa”, śmiało możemy mówić „Warszawa”, warszawiacy nie dadzą sobie odebrać Europy, jestem przekonana, że każda taka próba skończy się niepowodzeniem – powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Podkreśliła, że Warszawa to miasto wolnych ludzi. – Nikt nie zrobi z Warszawy Budapesztu, Istambułu czy Moskwy, wolność to fundament tego miasta, nie wolno go naruszać pod żadnym pozorem. Wolność i tolerancja – mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Zaznaczyła, że na straży tych wartości stoi praworządność. – Władza w demokracji nigdy nie jest władzą absolutną. Mam nadzieję, że te zasady, którym hołduje Warszawa, już niedługo zaczną znowu obowiązywać w całej Polsce – powiedziała ustępująca prezydent stolicy.

Gronkiewicz-Waltz, zwracając się do Trzaskowskiego, poradziła mu, żeby nigdy nie zapominał, że wybrali go mieszkańcy i oddali na niego ponad pół miliona głosów. – Lud Warszawy wskazał na ciebie – powiedziała do Trzaskowskiego.

Trzaskowski wygrał wybory prezydenckie w Warszawie już w pierwszej turze. Otrzymał 56,67 proc. głosów i pokonał kandydata Zjednoczonej Prawicy Patryka Jakiego, który otrzymał 28,53 proc.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD