Zamknij

Rusza budowa nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jest podpis m.in. Trzaskowskiego

Redakcja
28.02.2019 11:00
Warszawa
fot. Arkadiusz Ziółek/East News

Umowę na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie podpisali w czwartek prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Joanna Mytkowska oraz prezes zarządu WARBUD S.A. Jerzy Werle. Budowa nowej siedziby MSN zakończy się w 2022 r.

– Zaczynamy realizację jednej z najważniejszych inwestycji kulturalnych w Warszawie. Będzie ona jedną z tych instytucji, które stworzą Nowe Centrum Warszawy – powiedział Trzaskowski podczas uroczystości podpisania umowy, w dotychczasowym budynku MSN.

Nowy budynek MSN będzie usytuowany wzdłuż ul. Marszałkowskiej. Trzaskowski powiedział, że „MSN odzwierciedla ducha miasta, ducha różnorodności, otwartości na różne poglądy, a przede wszystkim otwartości na kulturę”.

Prezydent poinformował, że oprócz budynku MSN „częścią tej inwestycji będzie budowa siedziby TR Warszawa”, czyli, jak wyjaśnił, „teatru miejskiego, którego misją jest tworzenie przestrzeni dla poszukiwań twórczych i dyskusji, wspieranie młodej generacji artystów”.

Warszawa będzie miała nową siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Zdaniem dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joanny Mytkowskiej, jest to szansa, aby „stworzyć dla warszawiaków, warszawianek, dla wszystkich, którzy do Warszawy chcą przyjechać, nową formę publicznego muzeum”.

Wesprzyj Fundację Radia ZET i przekaż 1% podatku

– W samym centrum miasta powstanie instytucja otwarta na debatę i skierowana ku przyszłości – wyjaśniła. „W tym nowym, wspaniałym, ale też bardzo przestrzennym, funkcjonalnym budynku [...] chcemy stworzyć przestrzeń do nieskrępowanej wymiany myśli, do zadawania kontrowersyjnych pytań i dawania nieoczywistych odpowiedzi. Wierzymy, że taka forma działalności jest wspólnototwórcza” – podkreśliła. Mytkowska poinformowała, że nowa siedziba Muzeum zostanie wybudowana w ciągu 42 miesięcy.

Zobacz także

Za projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odpowiada nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners – wyłoniona w postępowaniu prowadzonym w trybie negocjacji z ogłoszeniem w 2014 r. – wraz ze swoim polskim partnerem: pracownią APA Wojciechowski Sp. z.o.o. Budową zajmie się firma WARBUD SA.

Według informacji przekazanych przez ratusz stworzenie nowego centrum Warszawy obejmie m.in. modernizację placu Pięciu Rogów (zbieg ulic: Brackiej, Zgoda, Szpitalnej i Chmielnej), zmiany na pl. Powstańców Warszawy oraz aranżację południowej części pl. Defilad.

RadioZET.pl/PAP/Facebook/MP