Zamknij

Kolejny wyrok ws. hali MTK w Katowicach. Co to oznacza dla rodzin ofiar?

Redakcja
23.04.2018 14:40
Katowice
fot. Darek Redos/East News

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Skarb Państwa jest cywilnie odpowiedzialny za zawalenie się hali Międzynarodowych Targów Katowickich w 2006 roku. Chodzi o pozew zbiorowy 90 bliskich osób ofiar, które domagają się odszkodowań.

Co jednak wyrok ten oznacza dla poszkodowanych? Jak powiedziała Sylwia Urbańska, przewodnicząca składu sędziowskiego, niestety nic. Po procesie trwającym 5 lat zapadł dopiero wyrok w I instancji, być może więc nastąpi jeszcze apelacja i kasacja, a po tym każdy z pozwu zbiorowego musi wszcząć indywidualny proces o znaczne pogorszenie sytuacji materialnej po śmierci osoby bliskiej.

Jednak adwokat Adam Car ma inny pomysł. — Zawrzeć ugodę. A to dlatego, że jasne jest, iż trzeba zapłacić odszkodowanie, jeśli wyrok się uprawomocni. Pytanie tylko, ile? — mówił prawnik.

Zobacz także

Sąd wskazał też jednostkę odpowiedzialną za tragedię: to prezydent miasta Chorzowa. Przypomnijmy: w największej katastrofie budowlanej w Polsce zginęło 65 osób, 140 zostało rannych, w tym 26 ciężko.

To nie pierwszy wyrok ws. katastrofy. We wrześniu ubiegłego roku Sąd Apelacyjny w Katowicach wymierzył karę 9 lat pozbawienia wolności Jackowi J. — autorowi projektu wykonawczego hali. Oprócz tego wyroki usłyszeli: były członek zarządu spółki MTK Ryszard Z. (został skazany na 2 lata więzienia), dyrektor techniczny spółki Adam H. (1,5 roku), rzeczoznawca budowlany Grzegorz S. –(2 lata) oraz były inspektor nadzoru budowlanego w Chorzowie Maria K. –(2 lata). Natomiast uniewinniony został inny członek zarządu MTK Nowozelandczyk Bruce R. oraz trzej wykonawcy hali.

RadioZET.pl/NaTa/MP