Prokuratura wszczęła śledztwo ws. ustanowienia pl. Piłsudskiego terenem zamkniętym [News Radia ZET]

Redakcja
08.11.2018 15:13
Warszawa
fot. Plac Piłsudskiego/Wikimedia.Commons

Prokuratura postanowieniem z dnia 8 listopada wszczęła śledztwo w sprawie ustanowienia placu Piłsudskiego w Warszawie terenem zamkniętym - dowiedziało się Radio ZET. Śledztwo nakazał wszcząć sąd po zażaleniu stołecznego ratusza na wcześniejszą odmowę wydaną przez prokuraturę. 

Sąd w swoim postanowieniu napisał też, że prokuratura musi zająć się także zlokalizowaniem na terenie placu pomnika Lecha Kaczyńskiego. Czy tak będzie?

Według prawników stołecznego ratusza śledztwo musi dotyczyć całej sprawy, a więc także ewentualnego przekroczenia uprawnień przez Wojewodę Mazowieckiego Zdzisława Sipiery, który wydał pozwolenie na budowę pomnika na działce, która jest terenem zamkniętym. Ale w informacji, jaką prokurator wysłał do ratusza, nie ma o tym mowy.

Zobacz także

Prokurator posłuchał więc sądu tylko w połowie, co będzie pewnie przez ratusz dalej oprotestowywane. Dlaczego tak zrobił? Prawdopodobnie na dwa dni przed odsłonięciem pomnika nie chciał narażać się przełożonym. 

Stołeczny ratusz twierdzi, że nie było przesłanek do ustanowienia placu Piłsudskiego terenem zamkniętym ze względu na obronność i bezpieczeństwa państwa.

RadioZET.pl/MaG/MP