Zamknij

Incydent na placu Piłsudskego. Reakcja ministra Brudzińskiego [WIDEO]

Redakcja
02.09.2018 14:21

Podczas sobotnich obchodów Dnia Weterana na pl. Piłsudskiego w Warszawie zwolenniczka opozycji została spoliczkowana przez kobietę, która zwróciła jej uwagę na hasła "konstytucja". Na atak nie zareagował stojący obok żandarm wojskowy. Incydent został nagrany i udostępniony w internecie. Sprawę potępił minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Warszawa. Spoliczkowała przeciwniczkę rządu
fot. wolne-media.pl/Facebook

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus opublikowała w mediach społecznościowych film pochodzący z profilu wolne-media.pl, na którym widać, jak podczas sobotnich obchodów Dnia Weterana na placu Piłsudskiego w Warszawie spoliczkowano jedną z protestujących.

Zobacz także

Na placu zgromadziła się grupa demonstrantów, którzy krzyczeli hasło "konstytucja". W pewnym momencie do barierek, przy których stali, podeszła kobieta i spoliczkowała jedną z protestujących, mówiąc: "zamknij się, głupia babo". Na nagraniu widać, jak zgromadzone osoby bezskutecznie proszą o interwencję stojącego obok Żandarmerii Wojskowej.

Posłanka za pośrednictwem Twittera zwróciła się w tej sprawie do szefa MSWiA, powołując na art. 217 Kodeksu karnego.

Zobacz także

- Osoba, która uderza lub w inny sposób narusza nietykalność cielesną drugiego człowieka, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do 1 roku" - napisała posłanka. "@jbrudzinski ma Pan do zidentyfikowania zwolenniczkę "dobrej zmiany" - dodała.

W odpowiedzi szef MSWiA potępił "agresję fizyczną", jednak wskazał też na wcześniejsze agresywne zachowanie protestującej.

"Absolutnie potępiam spoliczkowanie zakłócającej (po raz kolejny) uroczystości państwowe agresywnej Pani. Osoba która uderzyła przedstawicielkę #ObywateliRP została wylegitymowana przez @PolskaPolicja. Odpowiedzią na agresję werbalną nie może być agresja fizyczna" - napisał na Twitterze Joachim Brudziński.

Zobacz także

Kobieta, która spoliczkowała protestującą, została zidentyfikowana przez "Gazetę Wyborczą". Według dziennika to Dominika Arendt-Wittchen - córka bliskiego współpracownika premiera Morawieckiego, Wojciecha Myśleckiego oraz pełnomocniczka wojewody dolnośląskiego Pawła Hreniaka do spraw obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Pani pełnomocnik złożyła dziś rezygnację – poinformował „Wyborczą” Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski.

– Sobotnie uroczystości z udziałem kombatantów i uczestników walk w czasie II wojny światowej miały wyjątkowy charakter. Dlatego werbalne zakłócanie wydarzenia było nie na miejscu. Jednocześnie chcę podkreślić, że sposób reakcji na takie zachowanie oceniam jak najbardziej negatywnie -dodał Hreniak.

RadioZET.pl/PAP/Gazeta Wyborcza/PTD