Zamknij

Uczniowie gotują się w klasach. Dyrektorzy zaczynają odwoływać lekcje

12.06.2019 17:46
Warszawa. Szkoły skracają i odwołują lekcje przez pogodę i upał
fot. LUKASZ SOLSKI/East News

Krótsze lekcje w szkołach przez pogodę? Tak. Na ten krok decydują się kolejne dyrekcje. Część z nich idzie jednak dalej i całkowicie odwołuje zajęcia. Tak było i będzie w najbliższych dniach m.in. w kilku placówkach w Warszawie.

W Warszawie aż 116 szkół zadecydowało w środę o skróceniu lekcji z 45 minut do 30. W czwartek ze względu na upały lekcje będą krótsze w 152 stołecznych placówkach, a w piątek w 144.

Ale, jak mówi zastępczyni rzecznika prasowego warszawskiego ratusza Ewa Rogala, w dwóch szkołach w środę zajęcia całkowicie zawieszono, a na czwartek i piątek odwołanie zajęć zapowiedziało pięć placówek. To samodzielna decyzja dyrektorów poszczególnych szkół.

Oni dostali zielone światło do podjęcia decyzji w zależności od tego, co się dzieje w szkole, bo też różne są budynki - w jednych ten upał jest odczuwalny, w innych nie. Część zajęć jest być może na zewnątrz, na jakichś boiskach.

mówi Rogala

Zobacz także

Można skrócić albo odwołać lekcje z powodu upałów?

Można, ale dyrektorzy szkół powinni w takiej sytuacji zgłosić się do urzędu miasta. Jak mówi Radiu ZET Marta Kufel z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie, nie ma przepisów, które wskazywałyby, ile właściwie może wynosić maksymalna temperatura w klasach, żeby lekcje zostały odwołane lub skrócone. Wszystko zależy od oceny dyrektorów. „Decydują sami, ale konsultują tego typu sprawy z nami” – dodaje Kufel.

Tymczasem w zeszłym tygodniu Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało w komunikacie, że "zawieszenie zajęć powinno być działaniem podjętym dopiero po wykorzystaniu innych sposobów zaradczych, niwelujących negatywne skutki wysokich temperatur". Co to oznacza? To, że dyrektor najpierw powinien wyposażyć szkołę np. w rolety, żaluzje, zasłony, wiatrak, klimatyzator, źródełko wody pitnej i dystrybutor.

Jak podano, lekcje można skrócić do minimum 30 minut, ale w uzasadnionych przypadkach i zachowując ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP