Sztab kryzysowy w Kancelarii Premiera. Tematem awaria oczyszczalni ścieków

30.08.2019 08:11
Sztab kryzysowy w Kancelarii Premiera. Tematem awaria oczyszczalni ścieków
fot. Jakub Kaminski/East News

W piątek po godzinie  7.30 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpoczęło się posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym bierze udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Władze rządowe i samorządowe mają rozmawiać o awarii w oczyszczalni „Czajka”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak poinformował w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk, premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie alternatywnego rurociągu, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy zostaną przerzucone na prawy brzeg, aby trafiły do oczyszczalni „Czajka”. Ma on zostać zbudowany w porozumieniu z władzami stolicy. „Wojsko będzie tu odgrywało zasadniczą rolę w budowie mostu pontonowego, przez który zostanie przerzucony ten by-pass” – dodał szef KPRM.

Zobacz także

Z kolei prezydent stolicy za pośrednictwem Twittera zaprosił przedstawicieli rządu do spotkania w siedzibie MPWiK ws. alternatywnych pomysłów powstrzymania awarii. „Badamy alternatywne pomysły powstrzymania awarii. Jutro w MPWiK spotykamy się w tej sprawie ze specjalistami z całego kraju. Zapraszam również przedstawicieli rządu. Każdy pomysł będzie dalej analizowany. Opcje bez udziału wojska wydają się bardziej racjonalne” – napisał Trzaskowski.

Zobacz także

We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”. Nieczystości skierowano wówczas do drugiego kolektora, który jednak w środę przestał funkcjonować. Wskutek awarii zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o kontrolowanym zrzucie nieczystości do Wisły — do rzeki trafia 3 tysiące litrów nieczystości na sekundę.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP