Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

TVP będzie miało supernowoczesny gmach. Ma kosztować 65 mln zł

21.02.2019 20:38
xxx wiadomosci

Nowy gmach Telewizji Polskiej ma stanąć obok obecnej siedziby na Woronicza. Ma kosztować 65 mln złotych i być wyposażony w trzy supernowoczesne studia, a także biura i newsroomy. TVP zapowiada, że będzie to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. 

TVP fot. Obecny gmach TVP/Wikimedia.Commons

O sprawie pisze stołeczna "Gazeta Wyborcza". Budynek ma stanąć przy ul. Woronicza, obok jednej z dwóch obecnych siedzib TVP. Ma mieć 150 m długości, efektowną i przeszkloną elewację, a z lewej strony (patrząc z perspektywy głównego wejścia) ma wyrastać 50-metrowa dominanta z szyldem stacji. W zamyśle będzie o 10 m wyższa niż budynek obok. 

Do nowego gmachu mają się przenieść wszystkie biura i redakcje z drugiej, wysłużonej już siedziby Telewizji Polskiej, przy Placu Powstańców Warszawy. Powstaną tam trzy, w zamierzeniu supernowoczesne, studia telewizyjne. W jednym z nich nadawane będą "Wiadomości" oraz ważniejsze programy publicystyczne TVP Info, w drugim "Panorama" i "Teleexpress", w trzecim zaś programy i audycje pomniejsze. Oprócz tego sporo miejsc zajmą biura, a także newsroomu wszystkich redakcji TVP. Ogółem powierzchnia budynku obliczona jest na 14 tys. m kwadratowych. 

Sprawa sięga 2015 roku

Co ciekawe, konkurs na projekt został rozstrzygnięty już w 2015 roku. W międzyczasie jednak, z uwagi na wybory i zmianę władz telewizji publicznej, sprawa ucichła. Teraz jednak wzrasta prawdopodobieństwo, że prace ruszą i to w bliskim terminie. 

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

"Kilka dni temu urzędnicy stołecznego ratusza wydali jeden z najważniejszych dokumentów niezbędnych przed uzyskaniem pozwolenia na budowę – tzw. decyzję środowiskową określającą, jak ma wyglądać gmach, by nie szkodził przyrodzie, a także zwalniającą inwestora z obowiązku czasochłonnej procedury przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko" - czytamy w warszawskiej "GW".

Biuro prasowe TVP odpowiada

Dziennikarze gazety zwrócili się do biura prasowego TVP z pytaniami dotyczącymi inwestycji - jej szczegółów oraz harmonogramu. Pracownicy telewizji zapewniają, że budynek ma być przede wszystkim funkcjonalny, że "jest w zaawansowanej fazie projektowej" i że "będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie".

"Przedsięwzięcie to wymaga czasu, ale jest absolutnie konieczne ze względu na to, że siedziba TVP przy placu Powstańców przestaje spełniać wymogi technologiczne potrzebne do tworzenia mediów i informacji w XXI w" - takiej treści odpowiedź uzyskała "Wyborcza".

Ogromne koszty, co z dofinansowaniem?

Ile będzie kosztować ta inwestycja? Wstępne szacunki mówią o 65 mln złotych, ale to liczby sprzed czterech lat. Od tego czasu rynek usług budowlanych zdrożał, poza tym nie należy zapominać o kosztach dodatkowych, które zawsze pojawiają się przy takich przedsięwzięciach. 

Sprawa wypłynęła akurat w dzień, w którym do porządku sejmowych obrad wprowadzono projekt ustawy o opłatach abonamentowych. Zakłada on rekompensaty w wysokości 1 mld 260 mln zł dla publicznej radiofonii i tv z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych. Projekt był punktem spornym porządku obrad - przeciwko niemu protestuje opozycja, krytykując dofinansowanie z publicznych pieniędzy telewizji, która - ich zdaniem - pełni jedynie rolę tuby propagandowej PiS.

"Gazeta Wyborcza" przypomina też, że to nie pierwszy raz, gdy obecny rząd ratuje znajdującą się w fatalnym stanie finansowym TVP. W 2017 roku udzielił jej 800 mln złotych pożyczki z Polskiego Funduszu Reprywatyzacji. W tym samym roku Sejm przyznał TVP kolejne 860 mln złotych "tytułem rekompensaty za osoby ustawowo zwolnione z płacenia abonamentu RTV".

Oceń