Zamknij

TVP będzie miało supernowoczesny gmach. Ma kosztować 65 mln zł

Redakcja
21.02.2019 20:38
TVP
fot. Obecny gmach TVP/Wikimedia.Commons

Nowy gmach Telewizji Polskiej ma stanąć obok obecnej siedziby na Woronicza. Ma kosztować 65 mln złotych i być wyposażony w trzy supernowoczesne studia, a także biura i newsroomy. TVP zapowiada, że będzie to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. 

O sprawie pisze stołeczna "Gazeta Wyborcza". Budynek ma stanąć przy ul. Woronicza, obok jednej z dwóch obecnych siedzib TVP. Ma mieć 150 m długości, efektowną i przeszkloną elewację, a z lewej strony (patrząc z perspektywy głównego wejścia) ma wyrastać 50-metrowa dominanta z szyldem stacji. W zamyśle będzie o 10 m wyższa niż budynek obok. 

Do nowego gmachu mają się przenieść wszystkie biura i redakcje z drugiej, wysłużonej już siedziby Telewizji Polskiej, przy Placu Powstańców Warszawy. Powstaną tam trzy, w zamierzeniu supernowoczesne, studia telewizyjne. W jednym z nich nadawane będą "Wiadomości" oraz ważniejsze programy publicystyczne TVP Info, w drugim "Panorama" i "Teleexpress", w trzecim zaś programy i audycje pomniejsze. Oprócz tego sporo miejsc zajmą biura, a także newsroomu wszystkich redakcji TVP. Ogółem powierzchnia budynku obliczona jest na 14 tys. m kwadratowych. 

Sprawa sięga 2015 roku

Co ciekawe, konkurs na projekt został rozstrzygnięty już w 2015 roku. W międzyczasie jednak, z uwagi na wybory i zmianę władz telewizji publicznej, sprawa ucichła. Teraz jednak wzrasta prawdopodobieństwo, że prace ruszą i to w bliskim terminie. 

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

"Kilka dni temu urzędnicy stołecznego ratusza wydali jeden z najważniejszych dokumentów niezbędnych przed uzyskaniem pozwolenia na budowę – tzw. decyzję środowiskową określającą, jak ma wyglądać gmach, by nie szkodził przyrodzie, a także zwalniającą inwestora z obowiązku czasochłonnej procedury przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko" - czytamy w warszawskiej "GW".

Biuro prasowe TVP odpowiada

Dziennikarze gazety zwrócili się do biura prasowego TVP z pytaniami dotyczącymi inwestycji - jej szczegółów oraz harmonogramu. Pracownicy telewizji zapewniają, że budynek ma być przede wszystkim funkcjonalny, że "jest w zaawansowanej fazie projektowej" i że "będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie".

"Przedsięwzięcie to wymaga czasu, ale jest absolutnie konieczne ze względu na to, że siedziba TVP przy placu Powstańców przestaje spełniać wymogi technologiczne potrzebne do tworzenia mediów i informacji w XXI w" - takiej treści odpowiedź uzyskała "Wyborcza".

Ogromne koszty, co z dofinansowaniem?

Ile będzie kosztować ta inwestycja? Wstępne szacunki mówią o 65 mln złotych, ale to liczby sprzed czterech lat. Od tego czasu rynek usług budowlanych zdrożał, poza tym nie należy zapominać o kosztach dodatkowych, które zawsze pojawiają się przy takich przedsięwzięciach. 

Sprawa wypłynęła akurat w dzień, w którym do porządku sejmowych obrad wprowadzono projekt ustawy o opłatach abonamentowych. Zakłada on rekompensaty w wysokości 1 mld 260 mln zł dla publicznej radiofonii i tv z tytułu utraconych w latach 2018-19 opłat abonamentowych. Projekt był punktem spornym porządku obrad - przeciwko niemu protestuje opozycja, krytykując dofinansowanie z publicznych pieniędzy telewizji, która - ich zdaniem - pełni jedynie rolę tuby propagandowej PiS.

"Gazeta Wyborcza" przypomina też, że to nie pierwszy raz, gdy obecny rząd ratuje znajdującą się w fatalnym stanie finansowym TVP. W 2017 roku udzielił jej 800 mln złotych pożyczki z Polskiego Funduszu Reprywatyzacji. W tym samym roku Sejm przyznał TVP kolejne 860 mln złotych "tytułem rekompensaty za osoby ustawowo zwolnione z płacenia abonamentu RTV".