Tak będzie wyglądał kolejny odcinek nadwiślańskich bulwarów! Robi wrażenie [ZDJĘCIA]

Redakcja
19.09.2017 19:28
Tak będzie wyglądał kolejny odcinek nadwiślańskich bulwarów! Robi wrażenie [ZDJĘCIA]
fot. UM Warszawa

Prace budowlane nad kolejnym odcinkiem nadwiślańskich bulwarów ruszą w 2019 roku. We wtorek rozstrzygnięty został konkurs na projekt zagospodarowania bulwarów między Cyplem Czerniakowskim a pomnikiem Syrenki przy moście Świętokrzyskim.

Konkurs architektoniczny na zaprojektowanie bulwarów nad Wisłą został ogłoszony 28 grudnia 2016 roku. Do udziału w I etapie zostało dopuszczonych aż 76 pracowni. W ostatniej fazie, która została rozstrzygnięta we wtorek, sąd konkursowy miał już do wyboru tylko 5 prac.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przed ogłoszeniem wyników konkursu powiedziała, że miasto jest "rozpędzone" - jeżeli chodzi o przebudowę nadwiślańskich bulwarów. "Wydaje się, że Warszawa ma z powrotem Wisłę, a Wisła ma z powrotem Warszawę" - podkreśliła.

Zobacz także

Szczepan Wroński z pracowni WXCA zwrócił uwagę, że "olbrzymią wartością (projektu) jest wprowadzenie obiektów kubaturowych". Ma ich powstać pięć w okolicach mostu średnicowego i skweru Kahla; miałyby być przeznaczone na działania: sportowe, oświatowe, kulturalne i konferencyjne. Piątym budynkiem byłby kompleks hotelowo-apartamentowy, który - zdaniem Wrońskiego - mógłby mieć "charakter komercyjny i częściowo mógłby finansować ten obszar".

Widowiskowo prezentuje się też zadaszanie, dzięki któremu mieszkańcy Warszawy, pomimo trudnych warunków atmosferycznych, będą mogli dłużej przebywać nad Wisłą.

Sadowska-Saloni powiedziała, że sąd konkursowy zalecił m.in. dopracowanie części rozwiązań m.in. doprojektowanie dodatkowego oświetlenia pod zadaszeniem, ujednolicenie pawilonów; zaznaczyła też, że część budynków, które zostały zaplanowane w okolicach skweru Kahla, wymaga zmiany w planie zagospodarowania.

Dyrektor miejskiego Zarządu Zieleni Marek Piwowarski poinformował, że prace budowlane na bulwarach na pewno będą etapowane. "Na pewno przyszły rok będzie rokiem projektowania. W 2019 roku ogłosimy przetarg na realizację robót na I odcinek" - zapowiedział. Będzie to fragment między mostem Świętokrzyskim a mostem Poniatowskiego. Zdaniem Piwowarskiego, prace mogłyby się zakończyć w 2020 roku.

Całość nowych bulwarów, czyli do Cypla Czerniakowskiego nie powstanie już tak szybko. "To będzie rozciągnięte w czasie, nawet do 2030 roku" - przyznał Piwowarski.

RadioZET.pl/PAP/DG