Zamknij

Zmiana frontu ws. bonifikat. Trzaskowski: wsłuchuję się w głos warszawiaków

Redakcja
18.12.2018 12:03
Trzaskowski
fot. Tomasz Jastrzębowski/East News

– Zwrócę się o zwołanie sesji Rady Miasta w środę i będę rekomendował powrót do bonifikaty 98 proc. przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności – poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

O swej decyzji Trzaskowski poinformował podczas konferencji prasowej w Sejmie. - Rozmawiałem z prezydium klubu i będę dzisiaj rozmawiał również z całym klubem, i będę rekomendował powrót do bonifikaty 98 proc., dlatego że wsłuchuję się w głosy warszawiaków, to jest najważniejsze – oświadczył.

- To w 100 proc. moja odpowiedzialność; prawdą jest to, że ja namawiałem, żeby zagłosować radnych za zmianą tej bonifikaty - dodał.

W połowie października, przed wyborami samorządowymi, Rada Warszawy przyjęła uchwałę ustanawiającą 98-procentową bonifikatę jako standardową, a 99-procentową w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat. Te stawki miały obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku. Wówczas stosowny projekt uchwały przedstawił wiceprzewodniczący rady Dariusz Figura (PiS), ale poparli go jednomyślnie wszyscy radni biorący udział w głosowaniu.

Decyzja rady miasta ws. bonifikat 

W miniony czwartek Rada Warszawy zdecydowała o zmniejszeniu bonifikaty przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z 98 proc. do maksimum 60 proc. Przeciw zmianie protestowali radni PiS.

Zobacz także

Projekt wniósł na sesję wiceprezydent stolicy Robert Soszyński. Podał, że przy 98-proc. bonifikacie utrata przychodów Warszawy jest szacowana w stosunku do zerowej bonifikaty na poziomie 3,5 mld zł, a w stosunku do 60-proc. bonifikaty – na poziomie około 1,8 mld zł.

RadioZET.pl/PAP/MP