Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

„Irański reżim opowiada się za kolejnym Holocaustem”. Mocne słowa wiceprezydenta USA na konferencji w Warszawie

14.02.2019 14:40
xxx wiadomosci

– Wszyscy razem jesteśmy zjednoczeni w naszej misji polegającej na wypracowaniu jaśniejszej przyszłości bezpieczeństwa i dobrobytu na Bliskim Wschodzie – powiedział w czwartek wiceprezydent USA Mike Pence podczas konferencji bliskowschodniej w Warszawie. W ostrych słowach mówił też o islamskim terroryzmie oraz polityce władz Iranu. 

Pence fot. PAP

Pence przypominał zwołane dwa lata temu przez prezydenta USA Donalda Trumpa spotkanie przywódców z 50 krajów z regionu Bliskiego Wschodu, kiedy – jak mówił – Trump zachęcał do przezwyciężenia ekstremizmu.

– Jestem dzisiaj tutaj w imieniu prezydenta Donalda Trumpa, stojąc przed tym kolejnym bezprecedensowym zgromadzeniem przywódców z ponad 50 krajów, aby powiedzieć, że USA są gotowe pracować ze wszystkimi tutaj zgromadzonymi, aby odpowiedzieć na to wyzwanie i wypracować nasz wspólny cel – pracę (na rzecz) pokoju – mówił wiceprezydent USA. „Wszyscy razem jesteśmy zjednoczeni w naszej misji polegającej na wypracowaniu jaśniejszej przyszłości bezpieczeństwa i dobrobytu na Bliskim Wschodzie” – dodał. 

Radykalny islamski terroryzm jako „najbardziej palące zagrożenie”

Pence mocnymi słowami opisał też największe zagrożenia dla współczesnego świata. „Żadne z zagrożeń nie jest bardziej palące niż radykalny islamski terroryzm oraz autokratyczne reżimy, które eksportują go na cały świat. USA pracują nad zbudowaniem koalicji narodów, które łączy cel wyplenienia ekstremizmu” – powiedział.

– Poprzez dziesięciolecia ludzie na Bliskim Wschodzie cierpieli, patrząc, jak ich ojczyzny były destabilizowane i niszczone. Niebezpieczeństwa te istnieją dzisiaj, od wojen domowych o podłożu religijnym do morderczych dyktatur – mówił podczas swojego wystąpienia.

Zaznaczył, że „radykalny terroryzm nie zna granic – na swój cel bierze USA, Izrael i kraje na Bliskim Wschodzie i na całym świecie; nie oszczędza żadnego wyznania, odbierając życie Żydom, chrześcijanom i muzułmanom”. „Radykalny terroryzm nie pojmuje żadnych innych realiów jak tylko bezwzględną siłę” – podkreślił Pence.

Iran i „kolejny Holocaust” 

Pence bardzo mocno skrytykował politykę władz Iranu, stwierdzając, że „poza nienawistną retoryką, irański reżim otwarcie opowiada się za kolejnym Holokaustem i poszukuje sposobów na jego przeprowadzenie”.

– Naród polski dobrze wie, po okupacji w czasie II wojny światowej, że antysemityzm jest złem, które istnieje. Historia uczy, że antysemityzm nie tylko jest niebezpieczny, ale jest złem i trzeba mu się przeciwstawiać i należy go potępiać gdziekolwiek i kiedykolwiek się pojawia – kontynuował.

– Iran pod dyktaturą ajatollahów stara się odtworzyć starożytnego perskie imperium. Gdy my tu rozmawiamy, tamten reżim stara się wytyczyć korytarz wpływów przez Irak, Syrię i Liban, jako niezakłócaną drogę dla swoich wojsk i ideologii – dodał.

Pence chwali politykę Trumpa

Według wiceprezydenta USA poprzednie amerykańskie administracje nie doceniały zagrożenia płynącego z radykalnego islamskiego terroryzmu. „W ciągu ostatnich dwóch lat, za prezydentury Donalda Trumpa te czasy się skończyły” – oznajmił Pence.

Podkreślił, że hasło „Ameryka najpierw”, nie oznacza „Ameryka samodzielnie”, a na Bliskim Wschodzie Stany Zjednoczone pracują nad zbudowaniem koalicji narodów, które łączy wspólny cel – wyplenienie ekstremizmu.

Konferencja nt. Bliskiego Wschodu w Warszawie

W warszawskim spotkaniu ministerialnym poświęconym problematyce pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie udział biorą przedstawiciele kilkudziesięciu krajów z całego świata, oprócz wiceprezydenta Pence'a, sekretarz stanu USA Mike Pompeo, premier Izraela Benjamin Netanjahu, a także szeroka reprezentacja Bliskiego Wschodu, w tym Arabia Saudyjska, Izrael, Katar, Jemen, Jordania, Kuwejt czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, oraz przedstawiciele wszystkich państw członkowskich UE.

Wśród głównych zagadnień mają znaleźć się m.in. konflikt bliskowschodni, a także konflikty w Syrii i Jemenie, problemy humanitarne w regionie, proliferacja broni masowego rażenia, terroryzm, zagrożenia hybrydowe oraz bezpieczeństwo energetyczne. 

RadioZET.pl/PAP/Twitter/MP

Oceń