Zamknij

Tłumy obserwowały Wielką Defiladę Niepodległości [GALERIA]

Redakcja
15.08.2018 16:13
Warszawa. Wielka Defilada Niepodległości przeszła Wisłostradą
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Według resortu obrony wojskową defiladę przez stołeczną Wisłostradę obserwowało na żywo 120 tysięcy osób. W paradzie wzięły m.in. pojazdy kołowe, czołgi, wozy opancerzone oraz samoloty i helikoptery z Polski i krajów sojuszniczych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Defilada rozpoczęła się na skrzyżowaniu stołecznej Wisłostrady z ul. Sanguszki, zakończyła na skrzyżowaniu z ul. Karową. Składała się z trzech głównych części: defilady pieszej, defilady pojazdów i defilady historycznej.

Defiladę pieszą otworzyła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Za nią maszerowały pododdziały reprezentacyjne Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerii Wojskowej, a także pododdział reprezentacyjny wystawiony przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.

Zobacz także

W defiladzie wzięli udział także przedstawiciele wielonarodowej batalionowej grupy bojowej stacjonującej w okolicach Orzysza. Wspólnie z polskimi żołnierzami defilowały pododdziały ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. Obecne były też poczty sztandarowe państw NATO.

- Udział amerykańskich żołnierzy w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego to świadectwo współpracy żołnierzy i wspólnej historii – powiedział dowódca Gwardii Narodowej Illinois gen. dyw. Richard J. Hayes.

Żołnierzom towarzyszyły również pododdziały składające się z przedstawicieli organizacji proobronnych z całego kraju i uczniów klas mundurowych. Współczesną część pieszej defilady zamknął Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego i Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Defiladę pojazdów tworzyło ok. 200 pojazdów kołowych i gąsienicowych w tym: transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, armatohaubice Krab, samochody humvee, transportery Stryker, czołgi Abrams, Twardy i Leopard, a także transportery minowania narzutowego Kroton oraz rampa szturmowa.

Z kolei w defiladzie historycznej ponad 900 rekonstruktorów tworzyło szyk historyczny z różnych epok. Około 650 rekonstruktorów pieszych i około 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych prezentowało: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych i wiek XX.

Zobacz także

Ponadto, w trakcie defilady przelot wzdłuż Wisły wykonało około 100 samolotów i śmigłowców. Rozpoczęło ją sześć samolotów zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry, a zakończył przelot samolotów G550 oraz B737 do transportu najważniejszych osób w państwie, eskortowanych przez samoloty F-16 Jastrząb.

Podczas defilady lotniczej w niskim przelocie można było zobaczyć też m.in. śmigłowce: SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3 oraz m.in. samoloty TS-11 Iskra, M-28 Bryza, C-295M, C-130 i M-346.

Po zakończeniu defilady, zaprezentowany w jej trakcie sprzęt można zobaczyć na Wojskowym Pikniku Żołnierskim "Służymy Niepodległej" na błoniach Stadionu Narodowego.

- My Polacy jesteśmy z naszych żołnierzy niesłychanie dumni. Dziękujemy, że dzielnie stajecie także w obronie innych - powiedział przed rozpoczęciem defilady prezydent Andrzej Duda. Mówił też, że - jeśli pozwoli na to sytuacja gospodarcza - Polska powinna podnieść wydatki na obronność do 2,5 proc. PKB do 2024 roku.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino. Od 1992 r. święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD