Zamknij

Morawiecki i Merkel rozmawiali w Warszawie. "Polacy i Niemcy są dzisiaj dobrymi partnerami"

Redakcja
02.11.2018 16:54
Warszawa. Wizyta Angeli Merkel w Polsce. Spotkanie z Mateuszem Morawieckim
fot. PAP/Paweł Supernak

Przyszłość Unii Europejskiej, brexit oraz stanowisko wobec gazociągu Nord Stream 2 - to były główne tematy polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, które odbyły się w piątek w Warszawie. Zdaniem kanclerz Niemiec Angeli Merkel "Polacy i Niemcy są dzisiaj dobrymi partnerami".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Były to XV polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Ich tematem były stosunki bilateralne, kwestie dotyczące polityki europejskiej, energetycznej oraz bezpieczeństwa.

- Niemcy i Polska potwierdzają znaczenie ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, zarówno w ramach NATO, jak i w różnych obszarach geopolitycznych - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej.

Zobacz także

O Ukrainie i Nord Stream 2

- Ciągle wspólnie staramy się wzmacniać nasze wysiłki żeby zapewnić pokój, spokój, zmniejszać napięcia migracyjne, wzmacniać więzi euroatlantyckie. Wiadomo, że tutaj różne napięcia są kreowane - powiedział szef polskiego rządu.

Dodał, że stronie polskiej "bardzo zależy na tym, żeby ta wspólnota transatlantycka była naszym głównym obszarem". 

- Mamy podobne spojrzenie na bezprawną aneksję Krymu i celową destabilizację Ukrainy, razem wzywamy Rosję do przestrzegania prawa, uniwersalnych norm prawa międzynarodowego, w tym zasady integralności terytorialnej procesów demokratycznych i rządów prawa - wskazał Morawiecki szef rządu.

Morawiecki poruszył również temat budowy rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 na dnie Bałtyku.

- Tutaj podkreślamy jak ważne jest utrzymanie stabilnej sytuacji na Ukrainie, i też ważne jest to w kontekście Nord Stream 2 - dodał premier zaznaczając, że ta inwestycja "niestety może wypchnąć tranzyt gazu przez Ukrainę, który jest swojego rodzaju gwarancją przynajmniej  względnego pokoju, przynajmniej w tej części Ukrainy, gdzie jest ten pokój cały czas".

Premier mówił na wspólnej konferencji z kanclerz Angelą Merkel, że "współpraca gospodarcza w Unii Europejskiej, która znajduje się na pewno w latach przełomu, wymaga dobrej kooperacji między Polską a Niemcami".

- Mamy odejście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, mamy cały czas niski wzrost gospodarczy i napięcia finansowo-fiskalno-gospodarcze na południu Europy, mamy oczywiście, już nie w UE, ale za naszą wspólną granicą, niestabilną sytuację i agresję rosyjską - mówił szef polskiego rządu.

Zobacz także

Dodał, że Polska i Niemcy wraz m.in. z Francją czy krajami skandynawskimi "dążą do stabilności w Unii Europejskiej, do tego, żebyśmy doprowadzili do rozwoju, który będzie służył wszystkim krajom UE".

Podczas wspólnej konferencji prasowej także kanclerz Niemiec Angela Merkel została zapytana, jak ocenia aktualny stan negocjacji w sprawie bexitu.

- Bardzo ściśle współpracujemy i też mamy zaufanie do (unijnego negocjatora wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty) Michela Barniera, jako tego, kto prowadzi negocjacje. Mamy tutaj te same interesy - chcemy dojść do porozumienia, wiemy, że mamy jeszcze dużo pracy przed nami i im szybciej tym lepiej, ale do ostatniej chwili będziemy się starali, żeby do takiego porozumienia doszło - wskazała Merkel.

Kanclerz Niemiec na konferencji prasowej przekazała, że podczas międzyrządowych konsultacji omówione zostały m.in. kwestie europejskie.

- Omówiliśmy kwestie europejskie. W najbliższych dniach chcemy, aby doszło do uporządkowanej procedury w ramach brexitu. Potrzebujemy tutaj odpowiednich umów i podstaw przyszłych relacji. Polska i Niemcy chcą, żeby to były dobre relacje. Królestwo Wielkiej Brytanii występuje z Unii Europejskiej, ale pozostaje częścią Europy. W ramach tej Europy chcemy dobrze ze sobą współpracować - mówiła Merkel.

Zobacz także

Polska odrzuca pakt o migracji

Na spotkaniu z dziennikarzami poruszono również kwestię ONZ-towskiego paktu w sprawie migracji. 

To niezobowiązująca umowa, która miała pomóc w rozwiązywaniu problematyki migracji, uchwalona przez ONZ przed rokiem. Dokument ma zostać oficjalnie przyjęty przez kraje Organizacji Narodów Zjednoczonych w Marrakeszu w grudniu tego roku. Od umowy zdystansowały się Stany Zjednoczone, Węgry i Austria.

- Jest bardzo prawdopodobne, że, podobnie jak Austria, Republika Czeska i Stany Zjednoczone, nie będziemy też częścią oenzetowskiego Global Compact, oenzetowskiego, ponieważ uważamy, że tutaj nasze reguły, nasze suwerenne zasady dotyczące i ochrony granic i kontroli przepływu migracji są dla nas absolutnym priorytetem - powiedział Morawiecki po polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych.

- Życzyłabym sobie, żebyśmy mieli więcej spójności w dziedzinie polityki zagranicznej - powiedziała w piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel na konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim zapytana o to, jak widzi przyszłość UE i w którą stronę Unia powinna podążać.

Zobacz także

Kanclerz Niemiec odpowiadając na pytanie zaznaczyła, że "Unia Europejska, jak widać, stoi przed wieloma wyzwaniami i UE powinna starać się o to, żeby mieć dobre relacje z państwami sąsiednimi, ale żeby również mówiła prawdę wtedy, gdy mamy na przykład naruszenia prawa międzynarodowego, tak jak w przypadku Rosji i Ukrainy".

- Życzyłabym sobie, żebyśmy mieli więcej spójności w dziedzinie polityki zagranicznej. Na przykład jeśli chodzi o Rosję, to nam się udało, ale jeśli chodzi na przykład o nasze relacje z państwami afrykańskimi, to dopiero (je) wyrabiamy - oceniła Merkel. Dodała, że wymiana i polityka zagraniczna musi być prowadzona również z Chinami.

W ocenie kanclerz Niemiec "ponadto musimy zabiegać o to, abyśmy byli silni gospodarczo; do tego należą innowacje, nauka i badania". "Tutaj Polska i Niemcy są tego samego zdania" - powiedziała. 

Spotkanie ze Schetyną 

Kanclerz wskazała też, że podczas piątkowych rozmów poruszone zostały tematy gospodarcze. - Rozmawialiśmy o braku wykwalifikowanej siły roboczej. Rozmawialiby o współpracy regionalnej. Rozwialiśmy o ochronie klimatu, węglu i przejściu do odnawialnych źródeł energii - zaznaczyła.

Zdaniem Merkel "Polacy i Niemcy są dzisiaj dobrymi partnerami". - Kooperacja gospodarcza jest bardzo duża - 110 mld euro obrotów handlowych to jest wyjątkowy wkład obu krajów - dodała.

Ostatnim oficjalnym punktem wizyty Merkel w Warszawie było złożenie wieńców razem z polskim premierem na Grobie Nieznanego Żołnierza. Jeszcze wieczorem w piątek zaplanowano rozmowy kanclerz Niemiec z liderami opozycji m.in. przewodniczącym Platformy Obywatelskiej Grzegorzem Schetyną.

Piątkowe spotkanie Morawieckiego z Merkel jest już piątym ich spotkaniem w tym roku. Ostatnie miało miejsce w połowie października w Brukseli na marginesie unijnego szczytu.

Szef polskiego rządu i kanclerz Niemiec spotkali się wcześniej w drugiej połowie czerwca bieżącego roku w Berlinie przy okazji IX Petersberskiego Dialogu Klimatycznego. Szefowie obu rządów spotkali się także w marcu, kiedy to z wizytą w Warszawie przebywała kanclerz Merkel oraz w lutym w Berlinie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD