Zamknij

Współpracownik Jakiego wyrzucony ze sztabu. Pisał o strzelaniu do Żydów z kałasznikowa

Redakcja
23.08.2018 12:23
Sztab
fot. Twitter/Patryk Jaki

Michał Szpądrowski został wykluczony ze sztabu Patryka Jakiego – poinformował Oliwer Kubicki, szef sztabu kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy. Dodał, że ma to związek ze wpisami Szpądrowskiego o charakterze antysemickim na jednym z portali społecznościowych.

Na Twitterze w środę i w czwartek m.in. politycy Platformy Obywatelskiej: Marcin Kierwiński i Cezary Tomczyk umieścili fragment rozmowy między skarbnikiem sztabu Patryka Jakiego Michałem Szpądrowskim oraz jego znajomym na jednym z portali społecznościowych.

Znajomy Szpądrowskiego napisał do niego: „Szpąder, jutro jest nalot żydków na Wawke!!!! przylatuje boening 747-400 z TLV. Jak chcesz to pojedziemy na 6.20 na lotnisko i ich przywitamy gazem” (pisownia oryginalna). Na co Szpądrowski odpisał: „Hmmm gdyby nie ta godzina to bym ich powitał serią z kałasznikowa...”. Wpis pochodzi z 7 kwietnia 2010 r.

Szpądrowski przeprasza

W czwartek Szpądrowski odniósł się do informacji, które były powielane na jego temat na Twitterze oraz opinii krytykujących tę korespondencję. „W pełni zgadzam się, że mój wpis z czasów, gdy miałem 15 lat, był haniebny. Przelałem jako zadośćuczynienie za młodzieńczą głupotę pieniądze na rzecz Fundacji Ochrony Mienia Żydowskiego. Wpis skasowałem a wszystkich urażonych najmocniej przepraszam” – napisał na Twitterze. Do wpisu dołączył potwierdzenie przelewu na kwotę 1000 zł.

„Nie tolerujemy takich zachowań. Podjęliśmy decyzję o wykluczeniu Michała Szpądrowskiego ze sztabu. To jest różnica standardów” – napisał na Twitterze Kubicki:

Kubicki potwierdził, że sztab wyciągnął konsekwencje wobec Szpądrowskiego. – Musieliśmy potwierdzić, że taka sytuacja miała miejsce, bo cytowana wypowiedź miała miejsce kilka lat temu, więc należało to sprawdzić. We wtorek podjęliśmy po potwierdzeniu, że takie słowa padły, decyzję o zaprzestaniu współpracy z panem Szpądrowskim, ponieważ pomimo faktu, że to wypowiedź sprzed kilku lat i wypowiedziana przez nastolatka, to uważamy, że takie słowa są nieakceptowalne – powiedział.

Jaki komentuje

Do sprawy Szpądrowskiego odniósł się również Patryk Jaki. – My reagujemy szybko, pokazujemy różnice standardów. Pokazujemy też otoczenie Trzaskowskiego, gdzie są ludzie, którzy popełniali błędy z punktu widzenia dobra publicznego i nie ma żadnej reakcji. My reagujemy szybko, pokazujemy inne standardy, a oni co? Mają w swoim otoczeniu ludzi odpowiedzialnych za reprywatyzację, za gigantyczne złodziejstwo, a z drugiej strony mamy piętnastolatka, który coś napisał. Widać różnicę standardów – powiedział dziennikarzom w Sofii kandydat na prezydenta Warszawy.

Szpądrowski, radny Ursynowa, został przedstawiony jako członek sztabu Jakiego w ubiegłym tygodniu. W sztabie pełnił funkcję skarbnika.

RadioZET.pl/PAP/Twitter/MP