Zamknij

Policja zatrzymała go przed Marszem Niepodległości. Sąd uznał, że bezpodstawnie

Redakcja
21.08.2018 15:33

4 tysiące złotych zadośćuczynienia dla Obywatela RP za bezprawne zatrzymanie przed Marszem Niepodległości — jest pierwszy taki wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie — dowiedziało się Radio ZET.

Obywatele RP
fot. Stanisław Kusiak/East News

Sąd uznał, że zatrzymanie było niezasadne i nieprawidłowe. Funkcjonariusze byli zdania, że to w ogóle nie było zatrzymanie, dlatego nie sporządzili żadnego protokołu tej interwencji.

Obrońca, mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wnosiła o 20 tysięcy złotych odszkodowania, sąd podzielił stanowisko obrońcy, ale przyznał 4 tysiące zadośćuczynienia. Wyrok na razie jest nieprawomocny, a o rekompensatę finansową będzie ubiegać się jeszcze dziewięcioro Obywateli RP.

Zobacz także

11 listopada ub. roku, tuż przed przejściem Marszu Niepodległości, policja prewencyjnie zatrzymała 49 Obywateli RP i przewiozła do komendy na ulicy Wilczej, gdzie byli przetrzymywani przez kilka godzin.

Przypomnijmy również, że we wtorek warszawski sąd rejonowy uniewinnił 13 Obywateli RP, którzy protestowali przed Sejmem w nocy 16 grudnia 2016 roku i blokowali wyjazd posłów partii rządzącej. Proces trwał 1,5 roku.

RadioZET.pl/MAS/MP