Szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa usłyszy zarzuty. "Polityczna zemsta"

Redakcja
25.09.2018 23:00
Warszawa. Zaruzty dla szefowej stołecznego biura bezpieczeństwa Ewy Gawor
fot. Pawel Wisniewski/East News

Ewa Gawor, dyrektor stołecznego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (BBiZK) usłyszy w czwartek zarzuty. Sprawa dotyczy wydania zgody na mecz otwarcia Mistrzostw Świata w siatkówce w 2014 roku. Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz Waltz odpowiada, że działania prokuratury to polityczna zemsta.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak potwierdził w rozmowie z "Superwizjerem" TVN adwokat Gawor, mec. Antoni Kania-Sieniawski, dyrektor została wezwana do Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w charakterze podejrzanej.

Z informacji TVN wynika, że śledztwo, w którym Gawor ma usłyszeć zarzuty, ma związek z prowadzoną od 2014 roku przez prokuraturę i katowicką delegaturę Centralnego Biura Antykorupcyjnego sprawy dotyczącą przyjęcia łapówek przez byłego prezesa Mirosława P. i byłego wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej Artura P.

Ujawnił komunistyczną przeszłość urzędniczki, teraz dostaje pogróżki. ''Jest scenariusz mojego pogrzebu''

Śledztwo od początku prowadzi Mariusz Kierepka, który - według TVN - "uchodzi za zaufanego prokuratora Zbigniewa Ziobry".

"W śledztwie prokurator stwierdził, że na Stadionie Narodowym praktycznie od momentu oddania go do użytku nie działały systemy przeciwpożarowe. Jego zdaniem usterki systemu mogły stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia uczestników imprez masowych" - wskazuje "Superwizjer" TVN.

Zdaniem prokuratora strażacy kontrolujący Narodowy mieli rozmawiać o usterkach podczas spotkań w biurze bezpieczeństwa, którego dyrektorem jest Gawor.

W 2016 roku prokurator skierował agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego, aby zabezpieczyli dokumenty i dane komputerowe w warszawskim biurze kierowanym przez Gawor.

Jak informowało wówczas CBA, były one związane z decyzją w sprawie organizacji przez PZPS meczu otwarcia podczas MŚ 2014 roku na Stadionie Narodowym. W konsekwencji w 2016 roku zatrzymano byłego komendanta stołecznej straży pożarnej i innego funkcjonariusza, którzy usłyszeli zarzuty przyjęcia łapówki za pozytywną opinię przeciwpożarową.

Zobacz także

W lipcu tego roku prok. Kierepka - jak podaje TVN - "zażądał od Urzędu Miasta wydania zakresu obowiązków, jakie ma dyrektor Gawor". Z kolei 10 września do biura Gawor wpłynęło wezwanie na przesłuchanie w charakterze podejrzanej.

TVN zastrzega, że "nie wiadomo, jaki zarzut zostanie jej ogłoszony, ani czy będzie dotyczyć właśnie wydanej przez nią zgody w 2014 roku na mecz otwarcia w Mistrzostwach Świata w siatkówce".

"Z dokumentów śledztwa wiemy jednak, że zdaniem Kierepki jedna z wydanych przez Gawor zgód na imprezę masową w 2014 r. miała zostać podjęta bez wymaganej dokumentacji" - napisali dziennikarze.

Do kwestii zarzutów odniosła się we wtorek na Twitterze prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

"Zarzuty dla E. Gawor to haniebne wykorzystywanie prokuratury podległej min. Ziobrze, i to w czasie kampanii. 1.08 miasto rozwiązało marsz ONR, dziś mamy do czynienia z polityczną zemstą. Może zaufani prokuratorzy ministra zajęliby się raczej naszymi wnioskami o delegalizację ONR?" - czytamy we wpisie prezydent.

Prokuratura Krajowa podkreśliła w rozmowie z TVN, że zarzuty stawiane Gawor "dotyczą wydarzeń z sierpnia 2014 roku i nie mają żadnego związku z marszem ONR z sierpnia tego roku", a "konieczność wykonania zaplanowanych czynności procesowych jest konsekwencją tylko i wyłącznie zgromadzonego w sprawie bardzo obszernego materiału dowodowego i regulacji kodeksu postępowania karnego".

TVN od Prokuratury Krajowej otrzymało także zapewnienie, że "działania prokuratury nie mają żadnego związku z bieżącymi wydarzeniami politycznymi". Przedstawiciel Prokuratury Krajowej przekazał również stacji, że prokurator nie planuje ogłoszenia Gawor zarzutu popełnienia przestępstwa z art. 228 Kodeksu Karnego (dotyczy łapownictwa).

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD