Zamknij

Nauczycieli już nie ma, a będzie gorzej. Po wakacjach w Warszawie zabraknie 3 tys. pedagogów

11.06.2019 21:41
Warszawa. po wakacjach zabraknie 3 tys. nauczycieli w szkołach i przedszkolach
fot. Andrzej Zbraniecki/East News

Po wakacjach w warszawskich szkołach może zabraknąć nawet trzech tysięcy nauczycieli. To dlatego władze stolicy ruszają z kampanią "Praca szuka nauczyciela".

We wrześniu w warszawskich szkołach może zabraknąć ponad 3 tys. nauczycieli. Chodzi głównie o matematyków i anglistów, wuefistów, ale też przedszkolanek. To dlatego miasto zainaugurowało we wtorek akcję "Praca szuka nauczyciela".  

"Praca szuka nauczyciela"

Czym ratusz będzie kusić nowych nauczycieli? Jak mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska, to m.in. bezpłatne szkolenia finansowane z budżetu miasta, a pomagające w starcie w zawodzie i dodatki do pensji.

Mamy najwyższe w Polsce dodatki motywacyjne na poziomie średnio 600 zł, ale sięgają kwoty nawet 1200 zł. Mamy też bardzo wysokie dodatki za wychowawstwo – nawet 380 zł.

Mówi Kaznowska

Miasto chce przyciągnąć m.in. młodych, bo ci coraz częściej nie wybierają zawodu po studiach – to właśnie ze względu na niskie płace. Z 30 tysięcy warszawskich pedagogów zaledwie 1700 to stażyści.

Zobacz także

Dlaczego nie ma nauczycieli?

Według ratusza braki kadrowe w placówkach oświatowych to efekt reformy edukacji. "Już teraz wiemy, że we wrześniu może nam zabraknąć ponad trzy tysiące nauczycieli. Oczywiście, to efekt »deformy« oświaty, czyli wprowadzenia do pierwszych klas szkół ponadpodstawowych podwójnego rocznika uczniów" – powiedziała wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska podczas konferencji prasowej inaugurującej akcję "Praca szuka nauczyciela".

Miasto szacunki co do braku nauczycieli opiera na arkuszach organizacyjnych.  Zgodnie z nimi w warszawskich placówkach może zabraknąć m.in. 1,7 tys. w szkołach podstawowych, 1,4 tys. w szkołach ponadpodstawowych i blisko 600 nauczycieli przedszkolnych i 400 pedagogów specjalnych. Według miasta największe braki dotyczącą wykładających język angielski, matematykę, WF i praktyczną naukę zawodu. 

RadioZET.pl/JoMa/PAP