Zamknij

19 kwietnia - dlaczego w Warszawie wyją syreny alarmowe? Wojewoda wyjaśnia

Dominik Gołdyn
18.04.2022 13:50
19 kwietnia - dlaczego w Warszawie wyją syreny alarmowe?
fot. Shutterstock

Dlaczego 19 kwietnia o godzinie 12:00 w Warszawie wyją syreny alarmowe? Tego dnia przypada 79. rocznica powstania w getcie warszawskim. Decyzją wojewody mazowieckiego zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania, aby uczcić pamięć bohaterów. 

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku. Bezpośrednią przyczyną, wywołanego przez żydowskie podziemne formacje zbrojne powstania była decyzja Niemców o likwidacji getta warszawskiego w ramach planu zagłady europejskich Żydów. Było to pierwsze miejskie powstanie w okupowanej Europie. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór ponad 2 tys. żołnierzy z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych. Powstańcy walczyli do 16 maja 1943 roku.

Syreny alarmowe w Warszawie - dlaczego wyją 19 kwietnia?

We wtorek 19 kwietnia o godzinie 12:00 w Warszawie zawyją syreny alarmowe. – Wzorem roku ubiegłego, w rocznicę powstania w getcie warszawskim, zostaną włączone syreny alarmowe. W ten sposób chcemy upamiętnić Bohaterów i zwrócić uwagę mieszkańców na to wydarzenie – powiedział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. 

Dźwięk syren alarmowych na terenie Warszawy potrwa 1 minutę. Będzie to sygnał ciągły. Jak podkreślono w komunikacie, jednocześnie będzie to test poprawności działania systemu ostrzegania na terenie miasta stołecznego. 

Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności. "Alert z informacją o uruchomieniu syren będzie wysłany do osób posiadających ukraińskie karty SIM logujące się do polskiej sieci" – podano w komunikacie. 

RadioZET.pl

C