Zamknij

Koronawirus. Czy odbędą się majowe uroczystości państwowe?

30.04.2020 13:44
Obchody 3 maja
fot. East News/KAROLINA MISZTAL

Majówka to nie tylko czas wolny od pracy, w trakcie którego większość ludzi odpoczywa na łonie natury, ale także świętowanie ważnych uroczystości państwowych. Czy w cieniu epidemii koronawirusa odbędą się one?

1 maja celebrujemy Święto Pracy, 2 - Święto Flagi oraz Polonii i Polaków, natomiast dzień później — Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Zarówno święto wypadające na 1, jak i 3 maja jest dniem wolnym od pracy. W Warszawie te wydarzenia celebruje się na dużą skalę. W tym roku w związku z epidemią koronawirusa nie odbędą się planowane wcześniej wydarzenia.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Koronawirus. Święta 2 i 3 maja

"W tym roku święta majowe, narodowe święto Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi i jednocześnie obchodzone święto Polonii i Polaków za granicą, będą obchodzone, ale zgodnie z reżimem przepisów przyjętych na czas pandemii; w związku z tym świętowanie odbędzie się według nieco innego scenariusza" - przekazał prezydencki minister, Wojciech Kolarski.

Zobacz także

2 maja w Dzień Flagi oraz Polonii i Polaków za Granicą prezydent weźmie udział w tradycyjnej uroczystości podniesienia Flagi Państwowej na Wieżę Zegarową Zamku Królewskiego w Warszawie. "W tym roku uroczystości tej nie będzie towarzyszył, jak w poprzednich latach, ceremoniał wojskowy" - przekazał Kolarski.

Minister przekazał, że w tym dniu prezydent spotka się w formule wideokonferencji z przedstawicielami organizacji polonijnych z całego świata.

Prezydent złoży życzenia działaczom polonijnym w dniu święta Polonii, porozmawia o problemach Polaków mieszkających za granicą, ale też będzie miał okazję, aby podziękować organizacjom polonijnym, które w różnych miejscach na świecie włączyły się w walkę z epidemią koronawirusa, pomagają w swoich środowiskach w tej trudnej sytuacji

- zapowiedział Kolarski.

Zobacz także

W sobotę 2 maja prezydent weźmie udział w "kameralnej uroczystości w Parku Śląskim w Chorzowie, podczas której z inicjatywy śląskiego samorządu zostaną upamiętnione powstania śląskie". 3 maja para prezydencka wspólnie z najważniejszymi osobami w państwie weźmie udział w mszy św. za ojczyznę w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. W związku z pandemią w nabożeństwie weźmie ograniczona ilość osób. Tego dnia w Pałacu Prezydenckim odbędzie się też uroczystość, w której czasie prezydent wręczy wysokie odznaczenia państwowe, w tym najwyższe odznaczenie państwowe — Order Orła Białego.

Zobacz także

Nie będzie natomiast zwyczajowej uroczystości na Placu Zamkowym, podczas której prezydent dotąd miał wystąpienie z okazji Święta Konstytucji 3 maja. Minister zapowiedział, że zamiast wystąpienia na Pałacu Zamkowym tego dnia około południa prezydent będzie miał wystąpienie telewizyjne.

Czy 3 maja 2020 odbędzie się defilada wojskowa?

Defilada wojskowa w Warszawie w 2020 roku nie odbędzie się. Parad, w trakcie której maszeruje wojsko i przejeżdża ciężki sprzęt, nie odbędzie się w żadnym polskim mieście. Nie pozwalają na to rozporządzenia związane z epidemią koronawirusa. Odwołany został także Bieg Konstytucji 3 Maja w Warszawie. W tym roku biegowa impreza miała się odbyć po raz 30.

RadioZET.pl/PAP