Zamknij

"Jędraszewski do dymisji". Manifestujący także do wiernych: "Obrońcy pedofili"

02.03.2020 15:28
Manifestacja pod warszawskim kościele św. O. Pio przy ul. Fieldorfa
fot. East News/Piotr Molecki

W niedzielę, 1 marca 2020 roku abp Marek Jędraszewski przewodniczył we mszy świętej w intencji żołnierzy niezłomnych oraz gen. Augusta Fieldorfa "Nila". Pod kościołem w Warszawie zebrali się przeciwnicy duchownego.

Metropolita krakowski w trakcie niedzielnej mszy powiedział: "Dziś święta sprawa Rzeczpospolitej i jej przyszłości dotyka każdego z nas, dotyka też ciebie". Przypomniał o niezłomnej postawie generała Augusta Fieldorfa "Nila", który został skazany na śmierć i powieszony w 1953 roku. Duchowny dodał także wezwanie do wiernych zawarte w wierszu "Przesłania Pana Cogito" autorstwa Zbigniewa Herberta "Bądź wierny idź".

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Jędraszewski wspomniał, że zarówno gen. "Nil", jak i żołnierze niezłomni do końca byli wierni hasłu umieszczonemu na sztandarach: "Bóg, Honor, Ojczyzna". Dodał także, że ich postaw nie można zrozumieć bez Chrystusa. "Fundamentem szacunku i umiłowaniu ojczyzny jest tylko Bóg" - ocenił.

Zobacz także

Msza z udziałem abp Marka Jędraszewskiej odbyła się w warszawskim kościele św. O. Pio przy ul. Fieldorfa. Przed mszą złożone zostały wieńce pod pomnikiem "Nila".

Rozlicz PIT za darmo i przekaż 1 procent podatku na Fundację Radia ZET

Manifestacja w trakcie mszy

W trakcie uroczystości patriotyczno-religijnych obyła się manifestacja z udziałem kilkudziesięciu osób. Demonstranci trzymali w rękach tęczowe flagi oraz transparenty: "Jędraszewski do dymisji", "Jędraszewski nie ma Boga w Sercu", "Miłość nie jest grzechem". Manifestujący wykrzykiwali także hasła: "pedofile", "faszyści". Posłanka Anna Maria Żukowska z partii "Lewica razem" w swoim wystąpieniu obarczyła metropolitę krakowskiego winą za akty agresji wobec osób LGBT, których dopuścili się inni.

Zobacz także

Oprócz tego w trakcie trwania mszy z głośników wystawionych przed kościołem płynęła piosenka włoskiej partyzantki antyfaszystowskiej "Bella Ciao". Do ludzi wychodzących z kościoła manifestujący wykrzykiwali "obrońcy pedofili".

Abp. Jędraszewski i kontrowersyjne wypowiedzi

O metropolicie krakowskim zrobiło się głośno, gdy w sierpniu 2019 roku wygłosił kazanie, w którym odniósł się m.in. do ruchu LGBT.

Czerwona zaraz już po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. (...) Nie czerwona, ale tęczowa.

To jednak nie koniec kontrowersyjnych wypowiedzi. Pod koniec ubiegłego roku w Telewizji Republika mówił o m.in. "ekologizmie".

Zobacz także

To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo to nie jest tylko postacią nastolatki, to coś, co się na narzuca, a ta aktywistka [Greta Thunberg] staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych. To jest sprzeczne z tym wszystkim, co jest zapisane w Biblii, począwszy od Księgi Rodzajów, gdzie jest wyraźnie mowa o cudzie stworzenia świata przez Boga.

RadioZET.pl/PAP/Onet