Zamknij

Warszawiacy żegnają Trójkę. Pod radiem znicze oraz kwiaty

18.05.2020 13:39
Siedziba Polskiego Radia
fot. East News/MAREK BEREZOWSKI

Pod siedzibą Polskiego Radia przy ulicy Myśliwieckiej 3/5/7 mieszkańcy Warszawy zostawiają znicze oraz kwiaty. Po odejściu znanych dziennikarzy — Marka Niedźwieckiego, Marcina Kydryńskiego czy też Hirka Wrony - część słuchaczy twierdzi, że to koniec Trójki.

Marek Niedźwiecki, Hirek Wrona oraz Marcin Kydryński odeszli z Trójki po tym, jak rozgłośnia unieważniła piątkowy konkurs Listy Przebojów. Wygrała w niej piosenka "Twój ból jest lepszy niż mój" w wykonaniu Kazika. Przebój krytykuje obecną władzę za nierówne traktowanie Polaków w czasie epidemii koronawirusa.

Pożegnanie Trójki

Niektórzy słuchacze Programu III Polskiego Radia stwierdzili że to koniec Trójki, którą znają. Mieszkańcy Warszawy zbierali się w niedzielę pod siedzibą rozgłośni i zostawiali znicze oraz kwiaty.

Trójka to moja najstarsza przyjaciółka. Jest moja od urodzenia, dlatego to mój osobisty dramat. To pogwałcenie wolności, kultury i wartości, w które wierzyłam. Nie mam innego radia i nie jestem w stanie się z tym pogodzić

- cytuje słowa pani Bożeny portal "Gazety Wyborczej.

Piosenka Kazika znika z Lity Przebojów

Afera z Listą Przebojów Programu III Polskiego Radia wybuchła w piątek, 15 maja, gdy utwór Kazika Staszewskiego "Twój ból jest lepszy niż mój" zajął pierwsze miejsce. Piosenka artysty nawiązuje do wizyty prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie 10 kwietnia. Wtedy rząd zadecydował o zamknięciu nekropolii dla odwiedzających groby z powodu epidemii koronawirusa. W swojej piosence Kazik krytykuje postawę polityka. Wytyka mu wyższość wobec innych ludzi i brak empatii.

Zobacz także

Piątkowy ranking został unieważniony, a informacje o kolejności na liście oraz zwycięskim przeboju zostały usunięte z internetowej strony rozgłośni. Tomasz Kowalczewski, dyrektor i redaktor naczelny Trójki wydał oświadczenie, w którym poinformował o przyczynach unieważnienie głosowania.

Jego zdaniem "został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy". W ten sam sposób tłumaczyła się prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Kierownictwo Trójki zapewnia, że unieważnienie rankingu nie ma nic wspólnego z cenzurą. Innego zdania są polscy twórcy m.in. Dawid Posiadło, Krzysztof Zalewski, Organek, czy też Artur Rojek.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PAP