Zamknij

Akcja "Żonkile". Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN poszukuje wolontariuszy

12.02.2020 16:55
Akcja Żonkile
fot. Bartosz KRUPA/East News

77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim już niebawem. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin rekrutuje wolontariuszy do współpracy przy organizacji ósmej już odsłony akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile".

Wolontariuszami mogą zostać osoby, które ukończyły 14 lat. Zgłaszać można się do 24 lutego. Aby dołączyć do akcji, wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie muzeum POLIN.

Chcesz być na bieżąco z newsami z Warszawy? Dołącz do naszej grupy na FB

Żółte żonkile - symbol szacunku i pamięci o powstaniu w getcie

Jak co roku, 19 kwietnia, wolontariusze będą przekazywać warszawiakom papierowe żonkile. To symbol pamięci związany z rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Dlaczego żonkile? Ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, ocalały z getta Marek Edelman, w rocznice powstania składał bukiet żółtych kwiatów przed Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Dzięki temu żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

Akcję POLIN zainicjowało w 2013 r. z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Od tamtej pory wzięło w niej udział ponad 5300 wolontariuszy, którzy rozdali 640 tysięcy papierowych kwiatów.

Nierówna walka w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce, słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych.

W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.

Zobacz także

RadioZET.pl/POLIN/PAP