Zamknij

Antylopa bongo przyszła na świat w warszawskim ZOO. "Piękna, zdrowa i silna"

22.06.2021 10:19
antylopa Bongo
fot. Facebook.com/WarszawskieZOO

Warszawskie ZOO może pochwalić się nowym podopiecznym. Na świat przyszła tam antylopa bongo. "O godzinie 20.00 z minutami przywitaliśmy piękną, zdrową i silną dziewczynkę" - napisali opiekunowie. Na całym świecie żyje jedynie około 80 osobników tego gatunku.

Antylopa bongo przyszła na świat w stołecznym ZOO. "It's a girl! BABYBOOM w Warszawskim ZOO trwa w najlepsze!" - poinformował ogród zoologiczny na Facebooku. To kolejne narodziny w stołecznym zwierzyńcu. Maleńka antylopa nie ma jeszcze imienia. Jak zwykle wybiorą je mieszkańcy w konkursie.

Antylopa bongo urodziła się w warszawskim ZOO. "It's a girl"

Mała bongo urodziła się 15 czerwca i jest przyrodnią siostrą urodzonej dwa miesiące temu Molly. Szczęśliwymi rodzicami są Franek, który tatą został już po raz drugi i Walkiria zwana pieszczotliwie Walą. Opiekunowie chwalą dzielną mamusię za niezwykle silny instynkt macierzyński.

"Przy malutkiej córeczce jest bardzo czujna i dba o to, by nikt niepotrzebnie nie zakłócał jej spokoju" - napisali. Wala na czas porodu została oddzielona od reszty stada na cały dzień. W spokoju, po kilku godzinach urodziła zdrową córeczkę.

"O godzinie 20.00 z minutami przywitaliśmy piękną, zdrową i silną dziewczynkę" - pochwalili się opiekunowie. Mama natychmiast wyczyściła maleństwo, które już po chwili wstało i napiło się pierwszy łyk najzdrowszego pokarmu - mleka.

Bongo leśne to największa spośród afrykańskich leśnych antylop. Jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, w naturze na całym świecie żyje ich jedynie około 80 osobników. Zamieszkuje lasy tropikalne i góry w Dolinie Konga. Jest gatunkiem rzadko hodowanym w ogrodach zoologicznych, ze względu na to, że jest trudne w hodowli.

Antylopa ma charakterystyczne ubarwienie. Wierzch i boki są koloru kasztanowego, brzuch i nogi są prawie czarne. Na bokach wyraźnie widać białe, pionowe paski. Jest ich 11 lub 12. Głównym pożywieniem bongo są pnącza, zioła, liście bambusu, młode gałązki krzewów, owoce, liście roślin zielnych. Żyje od 18 do 20 lat.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/Facebook.com/WarszawskieZOO

C