Zamknij
Awaria Czajki. Most pontonowy na Wiśle gotowy
4 Zobacz galerię
fot. PAP/Mateusz Marek

Wojsko i władze Warszawy walczą z awarią kolektora oczyszczalni Czajka. Na Wiśle ustawiono już ponad 200-metrowy most pontonowy, teraz czas tylko na rurociąg. Nie oznacza to jednak, że ścieki już teraz przestaną płynąć do rzeki. 

Most pontonowy po awarii w oczyszczalni Czajka jest już gotowy, ale ścieki do Wisły jeszcze płyną - i będą płynąć. Zrzut nieczystości potrwa jeszcze co najmniej kilka dni. 

245-metrową przeprawę przez Wisłę nieopodal mostu Marii Skłodowskiej-Curie 200 żołnierzy ustawiało od wtorku. Teraz nad utrzymaniem gotowego mostu ma czuwać 50 saperów. Wojsko zakłada, że przeprawa będzie możliwa do wykorzystania do końca listopada. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba i warunki będą sprzyjające, to saperzy mogą ją utrzymać dłużej.

Zobacz także

Tu jednak pomoc państwa się kończy. - Pozostałe zadania to już odpowiedzialność miasta - mówił wiceprezydent Warszawy Robert Soszyński podczas środowej konferencji prasowej. - Jestem przekonany, że w ciągu dwóch tygodni zaczniemy tłoczenie – zapewnił.

Dodał przy tym, że obecnie prace sprowadzają się głównie do prowadzenia zgrzewów, aby potem wtoczyć przygotowany rurociąg. - Pod Wisłą będą prowadzone przewierty metodą tunelowania. - Zostaną poprowadzone rurociągi pod dnem Wisły, zanurzone w gruncie. Te prace zostały obliczone na kilka miesięcy. Robimy wszystko, żeby nie było przerwy między demontażem mostu pontonowego a momentem uruchomienia rurociągów pod dnem Wisły - powiedział.

Przypomnijmy, że do kolejnej awarii układu przesyłowego transportującego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do położonej po prawej stronie Wisły oczyszczalni Czajka doszło 29 sierpnia. Według danych z poniedziałku od tego czasu do Wisły miasto zrzuciło do Wisły ponad 2,5 ml metrów sześciennych ścieków.

Stołeczne władze poinformowały już też o badaniach wody, której jakość się nie pogorszyła. Zbadano też śnięte ryby wyłowione z Wisły - wyniki nie wykazały, by to zrzut ścieków był przyczyną śnięcia.

RadioZET.pl